Една от причините Съветският съюз да се разпадне, е защото Москва не се справи с финансовото натоварване, опитвайки да се конкурира със САЩ в надпреварата във въоръжаването, пише Майкъл Пек в National Interest в публикацията си „Why Russia Won't Go Bankrupt Paying for Its Military Buildup”.
Сега Русия отново е потопена в амбициозна програма по модернизация на въоръженията си, но тя едва ли отново ще банкрутира, отбелязва авторът.
Експерти анализирали новата седемгодишна Държавна програма за въоръженията до 2027 г., която трябва да продължи сегашната, изтичаща през 2020 г. Тя ще възлезе общо на 19 трлн рубли (около 300 млрд долара), а това не е малко за страна с по-малка икономика от на Канада, но тя е изпълнима.
Програмата до 2020 г. се оказа успешна тъй като успя да модернизира въоръжения от съветската епоха, включително Су-34 и танковете Т-72 и Т-90. Руската промишленост обаче не успя да покаже особени успехи в разработката на нови модели. Сега се заделят нови фкапитали, по-високи заплати привличат млади и квалифицирани работници, производството преминава на серийна работа.
Според специалисти, в новата програма приоритетно ще бъдат купувани системи, усилващи мобилността и възможностите за разполагане особено на Въздушнодесантни войски и Силите за специални операции, системи за подобряване на логистиката и интеграция на различните видове въоръжени сили.
Експертите от Chatham House предполагат, че новата програма ще бъде насочена към подобряване на системата за командване и контрол. Русия се опитва да се откаже от съветската логика за масово производство и вече акцентира в приоритета на качеството над количеството.
Според NI, производителите трябва да наблегнат на задоволяване на изискванията на военните, а не на новите технологии, защото в резултат се получават по-перспективни системи, но не съвсем напреднали системи.
Дори Русия да изпълни План 2027 и започне да се чувства по-уверена в своята самозащита и да отстоява интересите си край своите граници, тя пак ще бъде далеч от своите преки конкуренти, пише "Блиц".