Македонският парламент прие промени в конституцията, за да може страната да промени името си на Република Северна Македония, предадоха световните агенции. Поправките бяха одобрени с необходимото квалифицирано мнозинство от две трети - 80 от общо 120 депутати. 39 техни колеги гласуваха против.
Промяната на името на бившата югославска република бе договорено с Гърция в Преспанския договор от юни. Договорът отравя пътя на страната към НАТО и Европейския съюз. Това развитие стана възможно, след като няколко депутати от националистическата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от нейната линия и подкрепиха конституционните поправки. Останалите им колеги от групата на ВМРО-ДПМНЕ - най-голямата в парламента на Република Македония - бойкотираха гласуването.
Заседанието на парламента беше забавено с над 10 часа, предаде АП. Ако македонският премиер социалдемократ Зоран Заев не беше успял да си осигури подкрепата на депутати от националистическата опозиция, в страната щяха да бъдат свикани предсрочни избори, допълва агенцията. Сега процесът на промяна на името на страната на Република Северна Македония трябва да започне официално в срок от две седмици.
Македонският премиер подчерта, че това е исторически ден за страната му. Лидерът на македонската опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обяви, че от формацията са изключени депутатите, гласували "за" промените в конституцията на страната на снощното заседание на парламента в Скопие. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан поздрави Македония с приемането на конституционните поправки. "Очаквам свободният избор на депутатите да бъде уважен, особено на онези, които минаха пътеката вчера. Трябва ни държавническо отношение, а не партийни игри”, написа Хан на страницата си в Туитър.