Изявление на заместник-министъра на вътрешните работи Игор Зубов показва, че ведомството е загрижено за концентрацията на терористи в североизточните райони на Афганистан близо до таджикската граница, като има заплаха от навлизането им в Таджикистан и след това в Русия.
Всъщност преместването на джихадисти от Таджикистан в Руската федерация не представлява особена трудност. С тази разлика, че гражданите на Киргизстан и Казахстан имат право да пресичат руската граница с вътрешните си паспорти, а гражданите на Таджикистан (и Узбекистан) се нуждаят от чуждестранен паспорт. Няма визов режим между републиките от Централна Азия и Руската федерация, пише в. Независимая газета.
Възможността за навлизане на терористи през бившите съветски републики от Централна Азия всъщност е неограничена. Като се започне от факта, че границите между Киргизстан и Казахстан и Казахстан и Русия на практика не се охраняват. Ефимерната бариера за неразрешено влизане в страната са граничните и митническите пунктове. Разбира се, ако човек от негроидната раса представи на руския граничар узбекски и таджикски паспорт, той най-вероятно ще реагира на това.
Проблемът обаче е, че членове на ислямистки групировки се оказват граждани на страните от Централна Азия, които са в ОНД. От централноазиатските републики до Русия може да се достигне по суша с автомобилен или железопътен транспорт, по въздух и по море. В региона на Централна Азия и на територията на Русия терористите получават подкрепа от съществуващите тук ислямистки организации.
Спирането на нарушители, които искат да влязат на територията на Руската федерация е много трудно. Според статистиката на министерството на вътрешните работи, само от януари до септември 2018 г. в Русия са пристигнали на работа и официално са регистрирани 1,745 милиона граждани на Таджикистан и 1,573 милиона граждани на Узбекистан. Общият брой на регистрираните за януари - ноември 2018 г. в миграционните регистри е в размер на 16 488 916, за същия период на 2017 г. - 14 590 229.