Ключът за по-нататъшния път на Сърбия към Европейския съюз са решаването на косовския въпрос и подобряване на върховенството на закона според годишния доклад за разширяването, представен от Европейската комисия, пише в. "Вечерне новости".
В доклада се изтъква, че Сърбия не се е отказала от диалога с Прищина и е показала сдържаност в отговора си на въведените от Косово 100-процентови мита за сръбски стоки, но е подчертано, че тя трябва да положи големи усилия в международните отношения и да осигури благоприятна среда за постигане на правно обвързващо споразумение с Косово, което е належащо и решаващо за европейската ѝ интеграция.
Препоръчва се също Сърбия да се присъедини към "наказателната политика " на ЕС и да въведе санкции срещу Русия, посочва вестникът.
Сръбският премиер Ана Бърнабич е обезпокоена и уплашена от ситуацията в Косово, защото Прищина не мисли рационално дори за качеството на живота на албанците в Косово, докато Сърбия е рационална страна и само затова в момента в Косово има мир, пише в. "Данас".
"Имаме работа с хора, буквално дошли от гората. На тях им е все едно дали там е война или не и това ме плаши", каза Бърнабич на пресконференция с представителя на ЕС в Белград Сам Фабрици, който ѝ предаде доклада на ЕК за Сърбия. По повод доклада тя каза, че като цяло е позитивен, но критикува части от него, в които според нея се дават "политически оценки".
Сръбският член на мисията на ООН в Косово ЮНМИК Деян Димич, който бе арестуван при операция на косовските специални сили, е освободен и откаран в болница, съобщава в. "Блиц", позовавайки се на съобщение на мисията.
Вестникът припомня, че заедно със сърбина беше арестуван и руският служител на ЮНМИК Михаил Красношчеков, който бе освободен благодарение на имунитета си като член на мисията. Според източници на вестника операцията на косовските специални сили в района, населен предимно със сърби, още не е приключила и в списъка за арести фигурират още четирима полицаи сърби - трима от Лепосавич и един от Зубин поток.
"Блиц" посочва, че операцията в Северно Косово предизвика противоречиви реакции - за Белград тя бе брутално нахлуване и провокация срещу сърбите, за Прищина бе операция срещу корумпирани полицаи, подготвяна близо година от местните органи, а за мисията на НАТО КейФОР тя не беше насочена против сърбите.