Президентът на Русия Владимир Путин отговаря за 17-и път в пряк ефир на въпроси от гражданите - вече 12 пъти е общувал с тях като президент и четири пъти като премиер. Интересът към този вид диалог с държавния глава обаче не отслабва, съобщи прессекретарят му Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
Интересът към предаването е все така огромен, то все още е "крайно търсен формат", отбеляза говорителят на Кремъл. За първата "пряка линия" с Путин през 2001 г. бяха изпратени над 400 000 въпроса, а за днешната до 21.00 ч. снощи са получени 1 315 763, сочат по думите му последни данни на телевизия "Россия 24".
Програмата се излъчва по-специално от руските телевизии "Первий", "Россия 1", "Россия 24", "НТВ", "ОТР", "Мир", радиата "Маяк", "Вести FM" и "Радио России". Въпроси се приемат например чрез сайта moskva-putinu.ru и социалните мрежи ВКонтакте и Одноклассники. А чрез приложенията "Москва-Путину" и "OK-Live" интернет потребителите могат пряко да разговарят със студиото по време на самото предаване.
Вниманието на хората в Русия към "пряката линия" задължава Путин и мнозина висши служители много да работят за подготовката ѝ, изтъкна Песков. Президентът от няколко дни анализира получаваните въпроси, събира статистически данни и справки от министерства и ведомства, провежда съвещания часове наред, увери той.
По някои от въпросите вече се работи, отбеляза говорителят. Следователи правят проверки по сигнали на хора от град Асбест в Свердловска област, живеещи от години в сгради, застрашени от срутване. Проверяват се и питания на гражданка от Алтайски край, която все не може да получи жилище вместо своя дом, пострадал от наводнение през 2014 г.; на хора от Белгородска област, живеещи 8 години без питейна вода; на измамени участници в жилищни кооперации и др.
Песков посочи като позитивна тенденция от тази година, че местните власти започват да вземат мерки по ред въпроси, още преди да започне самото предаване.
Обикновено след "пряката линия" президентът разработва списък с нареждания до служители от държавната администрация, определя отговорните лица и сроковете за изпълнението на всяка задача, каза той.
С оглед "пряката линия" редица органи на властта в Русия ще работят по различен график. По данни на ТАСС традиционното правителствено заседание в четвъртък се изтегля с един час напред. За да гледат програмата, депутатите от Държавната дума няма да имат пленарно заседание, а ще работят в ресорните комисии.
Първите пет подобни програми с участие на Путин продължиха под три часа, но от 2007 г. нататък винаги траят повече. Най-продължителна бе "пряката линия" от 2013 г. - 4 часа и 47 минути, напомня агенцията.