Военният съвет на Судан и лидерите на опозицията подписаха споразумение за поделяне на властта през преходния период, предаде Франс прес.
Преговорите ще продължат през следващите дни и по други спорни точки от постигнатата на 5 юли цялостна сделка за уреждане на отношенията между двете страни на политическия процес в Судан.
Политическата декларация бе подписана след преговори, продължили през цялата нощ. След преговорите, водени в луксозен хотел в Хартум, вторият по ранг човек във военния съвет Мохамед Хамдан Дагло, който е и командир на страховитите Сили за бързо реагиране, приветства настъпването на исторически момент за Судан.
"Днес постигнахме съгласие за политическата декларация, а за конституционния документ ще продължим преговорите в петък", заяви един от лидерите на опозицията Ибрахим ал Амин.
Подписаното споразумение е първа стъпка към цивилно правителство, за което настояват суданците от близо седем месеца. То предвижда създаване на "суверенен съвет" - институция на политическия преход, която ще управлява преходния процес за срок малко повече от три години.
Съветът ще се състои от петима военни и шестима цивилни, петима от които са членове на Алианса за свобода и промяна, водеща сила на опозиционното движение.
Военните ще председателстват съвета през първите 21 месеца от преходния период, а цивилните - през останалите 18 месеца.
Преговорите между двата лагера бяха отлагани няколко пъти през последните дни, най-вече заради въпроса с имунитета на военните.
Според опозицията военните, които могат да станат обект на наказателно преследване във връзка с насилието срещу демонстранти, настояват за абсолютен имунитет.
След месеци на политически хаос, последвал свалянето през април на президента Омар ал Башир, на 5 юли бе постигната сделка между двата политически лагера в Судан, благодарение на сериозните усилия за посредничество на Африканския съюз и Етиопия.