Кубинското правителство въведе ограничение на максималните цени на хранителните продукти и напитките в страната, за да контролира риска от инфлация, дължащ се на повишението на заплатите на държавните служители и производителността, която е в застой, предаде АР.
Експериментът, който започна преди няколко седмици в някои провинции, влиза в сила в цяла Куба от днес, според високопоставени правителствени източници.
Ценовият таван е част от пакет от мерки, оповестени от кубинското правителство, които включват увеличение на заплатите на над 1 милион държавни служители и пенсионери.
"Историята ни казва, че ограничаването на цените не е добър ход: то може да контролира дисбаланса в краткосрочен план, но не е устойчиво дълготрайно решение", каза икономистът Рикардо Торес. "Проблемът на Куба е производството", добави той.
Куба преминава в момента през трудна икономическа ситуация, която се дължи на слабото производство и големите разходи за внос - най-вече на хранителни продукти и гориво. Тези проблеми са придружени и с икономическия срив на Венецуела, най-близкия съюзник на Куба.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп се опитва да намали приходите на Куба от сектори като туризма, забранявайки круизи до островната държава и ограничавайки пътуванията на американски граждани до острова.
Кубинското правителство наложи ограничения в количествата продукти като пилешко месо, олио за готвене, фасул и други, които хората могат да получават.
Президентът на островната държава Мигел Диас-Канел се изправи пред икономика в много тежко състояние, след като пое поста си през април миналата година. Кубинската икономика все още не е в рецесия. Светлината в тунела идва от туризма и продажбите на ром и цигари, и разработването на мини, които са допринесли за известен растеж, но не достатъчен, за да повиши забележимо стандарта на живот.