Главният прокурор на Израел Авишай Манделблит започва предварителни изслушвания по три корупционни афери, които биха могли да застрашат политическото бъдеще на Бенямин Нетаняху, предаде ДПА.
Изслушванията се очаква да продължат четири дни. Нетаняху няма да присъства на тях, а ще бъде представляван от адвокатите си.
Главният прокурор обмисля повдигането на обвинения срещу премиера за корупция, злоупотреба с доверие и измами. Той ще вземе решение дали да повдигне обвиненията след изслушванията. Нетаняху казва, че е невинен.
По първия случай разследващите се опитват да установят дали премиерът и членове на семейството му са получили над 700 000 шекела (около 185 000 евро) под формата на подаръци от богати личности, в това число и продуцентът Арнон Милчан и австралийския милиардер Джеймс Паркър в замяна на финансови или лични облаги. Нетаняху казва, че получавал само подаръци от приятели, без да ги е искал. Сред подаръците са бижута, луксозни пури и шампанско.
Второто досие е известно като "Медиагейт". Според следователите премиерът е опитал да си осигури благоприятно за него отразяване на дейността му в най-големия платен всекидневник в Израел - "Йедиот ахронот". Той се е опитал да договори споразумение с шефа на вестника - Арнон Моузес. В замяна Нетаняху е споменал за възможност да се гласува закон, който ограничава разпространението на безплатния всекидневник "Израел Хайом", който е основен конкурент на "Йедиот Ахронот". Такова споразумение в крайна сметка не е било сключено, но Нетаняху може да бъде обвинен за корупция, измама и злоупотреба с доверие. Нетаняху твърди, че е бил основен опонент на гореспоменатия закон и дори е предизвикал предсрочни избори през 2015 г., за да го блокира.
Третия случай е най-опасният за бъдещето на Нетаняху. Следователите го подозират, че се опитал да си осигури благоприятно отразяване от информационния сайт Вала. В замяна той е предоставил правителствени облаги, които може да са донесли милиони долари на Шаул Елович, тогавашен директор на телекомуникационната група Безек и на сайта Вала. В центъра на разследването е сливането през 2015 г. на Безек със сателитния телевизионен доставчик Йес.
Решението за сливането се е нуждаело от одобрението на контролните власти и органи. По това време Нетаняху е бил и министър на комуникациите. Според Нетаняху сливането на Безек-Йес е било валидирано от службите към министерството и контролните органи, както е трябвало. Той оспорва да е получил благоприятно медийно отразяване от страна на сайта.
На 2 декември миналата година полицията препоръча Нетаняху да бъде обвинен по този случай за корупция, измама и злоупотреба с доверие. Разследването касае и Шаул Елович, който е все още главен акционер на Безек и съпругата му Стела Хандлер, президент и генерален директор по онова време на тази телекомуникационна група. По случая бяха оневинени съпругата на Нетаняху - Сара и синът му Яйр.