Депутатите на влиятелния шиитски лидер Моктада Садр - първата парламентарна група в Съвета на представителите (еднокамарния парламент на Ирак) обявиха снощи, че започват седяща стачка в парламента, която ще продължи, докато не бъдат изпълнени исканията на протестиращите, предаде Франс прес, като цитира двама представители на листата "Поход за реформи".
"Поход за реформи" се присъединява към опозицията, заяви Раед Фахми, високопоставен представител на комунистическата партия, съюзник на Моктада Садр в листата. Тя спечели парламентарните избори през май 2018 г. с 54 депутатски места и превърна Моктада Садр в балансьор при съставянето на правителствената коалиция, срещу която иракчаните протестират на улицата.
Страната от 1 октомври изпадна в безпрецедентна социална и икономическа криза, белязана от антиправителствени протести, при които в сблъсъци със силите за сигурност и с милиции загинаха над 200 души. Още в началото на октомври Моктада Садр поиска оставка на правителството и предсрочни избори под надзора на ООН.
Снощи листата "Поход за реформи" е депозирала официално искане до президента на републиката, който според иракската конституция може да поиска от парламента да гласува недоверие на премиера, заяви друг депутат от листата - Бадр ал Заяди. Той добави, че се надява към седящата стачка да се присъединят депутати и от другите парламентарни групи.
"Със сигурност през следващите дни ще бъдат взети и други решения, ако правителството на Адел Абдел Махди продължава репресиите срещу демонстрантите и да отказва да задоволи техните искания", заяви той.
Не е ясно дали министрите, подкрепяни от Моктада Садр, ще напуснат правителството. Шиитският лидер предпочете да подкрепи технократи и нито един член на неговото движение не е в кабинета. Моктада Садр, бивш водач на милиция, в началото на месеца подкрепи исканията на протестиращите и неотдавна заплаши да мобилизира своите бойци, "за да ги защити".
Многобройните му последователи през 2016 г. парализираха страната и завзеха Зелената зона в Багдад, където окупираха редица държавни институции.
Снощи премиерът е заповядал на командира на специалните контратерористични сили (CTS) да се разположат по улиците на столицата и да вземат "всички необходими мерки", за да прекратят протестите.