Специалният посланик на ООН и Арабската лига по Сирия Кофи Анан предложи създаването на сирийско правителство на националното единство.
В него, съгласно предложението на Анан, трябва да влязат както представители на настоящата власт, така и на опозицията.
Предложението ще бъде обсъдено на международната среща по Сирия, която започва на 30 юни в Женева. Правителството на националното единство трябва да включва управляващи и опозиция, за да може кризата в Сирия да бъде преодоляна в максимални кратки срокове и процесът по предаването на властта да премине в условия на мир и стабилност.
Същевременно правителството трябва да изключва редица лица от кабинета на Башар Асад, както и самия сирийски президент, тъй като те са считани за отговорни за насилието в Сирия, в резултат на което до момента са загинали над 12 хил. души.
На срещата в Женева сирийският проблем ще бъде дискутиран от външните министри на постоянните страни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция, плюс първите дипломати на ЕС, Турция, Ирак, Кувейт и Катар.
Идеята на Кофи Анан за правителство на националното единство получи вече подкрепа на Русия и на западни страни.
Руският външен министър Сергей Лавров обсъди по телефона със специалния пратеник на ООН и АЛ Кофи Анан подготовката на международната конференция за Сирия, която ще се проведе на 30 юни в Женева, съобщиха от пресцентъра на руското МвнР.
Руският президент Владимир Путин проведе телефонен разговор с турския премиер Реджеп Ердоган, с когото обсъди ситуацията в Сирия, както и въпроси на двустранните отношения, съобщи пресслужбата на Кремъл.
Разговорът се състоя по инициатива на турската страна. "Обсъдена беше ситуацията в Сирия и около нея, включително в контекста на неотдавнашния трагичен инцидент с турски военен самолет, свален от сирийската ПВО. Подчертано беше, че обстоятелствата около този инцидент трябва да бъдат щателно разисквани, се казва в комюникето на руското президентство.
През април след близо година на кръвопролития правителството в Дамаск се съглси да приложи плана от 6 точки на Кофи Анан. В страната пристигна дори и мисия от наблюдатели, но продължаващите сблъсъци между армията и бунтовниците, принудиха „сините каски“ да прекратят мисията си.