Отидете към основна версия

6 860 18

Ток, вода, парно: колко плащат в България и в Германия

  • ток-
  • парно-
  • пелети-
  • отопление

През 2018 година 30,1% от българските домакинства са срещали затруднения да плащат режийните си разходи

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Цели 30% от българските домакинства са изпитвали затруднения да плащат режийните си разходи през 2018 година. В Германия техният дял е бил само три на сто. Ето още интересни данни за цените на тока, водата и отоплението.

През 2018 година 30,1% от българските домакинства са срещали затруднения да плащат режийните си разходи, които включват електричество, вода, отопление и други. Това показват данните на Евростат за 2018 година. За целия Европейския съюз 7% от домакинствата имат подобни затруднения. Техният дял сериозно е спаднал от 2013 г. насам, когато 10% не са били в състояние да покрият разходите си.

В най-тежко състояние са гърците, най-добре – нидерландците

Статистиките сочат, че 35,6% от гръцките домакинства са изправени пред финансови затруднения. Гърция се нарежда на първо място сред 28-те страни-членки, следвана от северната ѝ съседка - България. С най-малко проблеми в това отношение са нидерландците, чехите, шведите и австрийците. Чехия е единствената държава в Източна Европа, в която процентът на домакинства, които не са успявали да покрият сметките си, е под 5 на сто. В Германия, която има население от близо 83 милиона души, едва 3% от домакинствата са изпитвали затруднения да се разплатят.

Колко струва токът за битови потребители?

По данни на Федералната статистическа служба към 2019 година, електричеството в Германия е било най-скъпо в рамките на ЕС. През първото полугодие на 2019 год., един киловатчас е струвал близо 31 евроцента на битовия потребител. Тази цена е била с 1 цент по-висока спрямо същия период на 2018.

Данните се потвърждават и от Евростат. Веднага след Германия се нарежда Дания с малко под 30 цента на киловат. Най-евтино (по абсолютни стойности) е електричеството за битовите потребители в България и Унгария, съответно около 10 и 11 цента на киловатчас. По данни на германската Асоциация за енергийна и водна промишленост средната цена, която германско домакинство, състоящо се от трима души, плаща за електричество месечно, е 88,10 евро.

Цените на водата

Както и в България, цената на водата в отделните части на Германия е различна. През 2018 година тя е била най-евтина в провинция Долна Саксония (средно 1,23 евро на кубик), а най-скъпа в Берлин - 2,17 евро за кубичен метър. След като българският регулатор КЕВР прие новите цени на водата за 2020 година, най-скъпа тя ще е в Разград - 3,67 лева на кубичен метър или 1,87 евро. Най-малко ще плащат пловдивчани - 2,22 лева (1,13 евро) за кубик.

Колко отиват за отопление?

Цената за отопление зависи не само от кубатурата и изолацията на жилищата, но и от вида на отоплителната инсталация. По-малко от три процента от сградите в Германия са оборудвани с котли, в които се горят пелети и дървесни стърготини. Това се счита за най-изгодно, особено за големи жилища. Половината от германските жилища се отопляват на газ, за което едно домакинство отделя средно около 1200 евро (приблизително 2350 лева) годишно за целия отоплителен сезон.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 10 гласа.

Свързани новини