Нарастващото напрежение между САЩ и Китай доведе до нова размяна на нападки, след като острият спор за отговорността за пандемията от коронавируса обхвана нови теми като Тайван, пише във водеща статия в. "Вашингтон пост".
След подигравателен пост за държавния секретар на САЩ Майк Помпео в коментари в акаунта на китайската държавна телевизия в Туитър, президентът Доналд Тръмп обвини Пекин в "убийства по цял свят", визирайки смъртните случаи от COVID-19 - част от послания, които може да се превърнат в теми от кампанията за президентските избори.
Атаките на Белия дом целяха за задържат вниманието върху първоначалната реакция на Китай срещу вируса и твърде почтителното, според Тръмп, отношение на Световната здравна организация към Пекин. Китай на свой ред се представи в ролята на добър гражданин на света, който иска да работи с ООН и други страни за справяне с пандемията, отбелязва вестникът.
Далечната стратегията на Тръмп обаче изглежда има за цел да отклони вниманието от начина, по който САЩ действат срещу пандемията, предвид противоречащите си на моменти послания на представители на правителството и здравни експерти и факта, че страната е с най-големия брой смъртни случаи от COVID-19 в света.
Тръмп има основания за част от критицизма си към Китай - за това, че Пекин принуди лекарите си да мълчат и за отричането, че вирусът се предава от човек на човек след появата му в Ухан в края на миналата година. Претенциите на Тръмп, изложени в писмо от четири страници до СЗО в понеделник, обаче смесват законната критичност със съществени неточности, например за хронологията на действията на Китай и СЗО. Американският президент пропуска също факта, че в течение на месеци хвалеше Китай и СЗО, припомня "Вашингтон пост".
В сряда Помпео откри пресконференция с дълъг списък оплаквания от Китай, отбелязвайки, че фокусирането върху пандемията засенчва по-широката картина на опасностите, които създава Китайската комунистическа партия за САЩ. Пекин побърза да отвърне с контраатака. След 30-дневния ултиматум, който Тръмп даде на СЗО да извърши (неуточнено какви) реформи, китайското външно министерство нарече писмото на президента усилие за подвеждане на обществеността, омаловажаване на усилията на Китай и прехвърляне на вината за некомпетентността на САЩ върху други.
Словесната война хвърли сянка и върху началото на втория мандат на президентката на Тайван. Тайван е един от най-чувствителните въпроси в отношенията между Вашингтон и Пекин от десетилетия, подчертава вестникът.
Китай отправи гневни предупреждения, след като висши американски представители, включително държавният секретар, изпратиха поздравления към Цай Ингвен по повода. Китайското министерство на отбраната предупреди, че посланието на Помпео е застрашило сериозно отношенията между двете страни и въоръжените им сили, и сериозно е навредило на мира и стабилността в Тайванския проток.