Ако през 1953 г. осъждането на американския „бяс“ от Жан-Пол Сартр беше „трагична политическа грешка“, през 2020 г. става ясно, че яростта „разкъсва“ САЩ и завършва процеса на загуба на лидерството им, пише журналистът от Le Figaro Николас Бавре, предаде агенция "Фокус".
„Повече от 30 години след разпадането на съветската система, Съединените щати също са заплашени от колапс“, пише авторът. Това според него потвърждава колко е прав Токвил, който твърди, че демокрациите загиват не толкова от военни поражения, колкото от факта, че техните структури са корумпирани от демагози, а населението губи своята гражданска идентичност под влияние на индивидуализма.
Както подчертава авторът, днешна Америка преживява едновременно четири кризи. Епидемията Covid-19 се превърна в санитарен Пърл Харбър, починаха около 110 хиляди души. Това доведе до рецесия с исторически пропорции, когато 45 милиона души станаха безработни за 3 месеца, а БВП през 2020 г. се очаква да спадне с 6,5%. Убийството на Джордж Флойд от полицията в Минеаполис предизвика расови безредици и грабежи в американски градове, напомнящи на протестите от 1968 г. след убийството на Мартин Лутър Кинг. И накрая, популизмът на Доналд Тръмп с неговите планове да прибегне до закона от 1807 г. за потушаване на въстанията и да повери възстановяването на реда в страната на армията, противно на основите на правовата държава и възраженията на военното ръководство, потапя САЩ в хаос.
Стратегията на американския президент е да разцепи Америка, да я потопи в атмосферата на гражданска война и да поддържа размирици с надеждата за преизбиране, въпреки ужасяващи резултати, убеден е журналистът. Освен това бедствието в здравния сектор безмилостно разкри структурните неразположения, подкопаващи САЩ и безотговорността на Доналд Тръмп, чиято икономическа политика изтласка крайностите на икономиката на сапунения балон, която се фокусира изключително върху финансовите пазари. Политиката се олицетворяваше от ненормален растеж на американската фондова борса с 40% от средата на март, въпреки факта, че рискът от „голяма депресия“ не беше толкова висок, колкото през 30-те години на миналия век, а равнището на безработица нарасна от 3,3% на почти 20%.
Радикалните решения и мнения на ръководителя на Белия дом ускоряват процеса на краха на американската нация, която днес е обединена единствено от страх и омраза, сигурен е Бавре. Увеличението на насилието, смъртта от огнестрелно оръжие, употребата на наркотици, широко разпространеният расизъм и скритата сегрегация на афро-американското население не може да не отвори „откритата рана“ на робското минало, смята авторът. Докато чернокожите представляват 13,4% от населението на САЩ, те са 24% от 1 098 души, убити от полицията през 2019 г., и 33% от всички затворници в страната. Нивото на безработица сред тази група е два пъти по-високо от това на останалата част от населението, а средният доход е 42% по-нисък от този на белите. „И накрая, Доналд Тръмп проявява презрение към Конституцията и върховенството на закона, образованието и науката, уважението към правата на човека, което подкопава основите на американската демокрация и отстъпва от наследството на бащите основатели“, заявява наблюдателят. Според него, заобикаляйки Конгреса, натискайки върху правосъдието, Федералния резерв или армията, държавният глава разрушава системата от проверки и баланси.
Въпреки това, въпреки хаотичното разрешаване на кризата в областта на здравеопазването и икономиката, Тръмп все още не е загубил предизборната надпревара през 2020 г., по-специално поради слабостта на кандидата на опонентите си Джо Байдън, смята авторът. Но независимо от това дали Тръмп спечели или загуби, неговото управление„ще остави Америка в развалини“ - с разцепление в общество, което не е било толкова голямо дори след Гражданската война и страна, изчезнала от световната сцена за първи път след 1945 г. в разгара на голяма криза. Дори ако обвиненията на Тръмп за прекомерните амбиции на тоталитарно-капиталистическия Пекин бяха верни, неговата стратегия за влизане в нова студена война във време, когато нацията е разцепена и без традиционните европейски и азиатски съюзници, беше „самоубийствена” - тоест напълно противоположна на решенията на Хари Труман за Сталин, довели до краха на съветската система през 1989 г., смята авторът на статията. Първото условие за съществуването на държава е националното единство, сигурен е Бавре. Според него през 2020 г. приоритет на САЩ не трябва да бъде желанието да „възстанови Америка до предишното ѝ величие“, а „да възстанови предишното единство на Америка“, заключава журналистът.