Инцидентът с арестуваните в Минск 33-ма руски граждани, предполагаемо свързани с частната военна компания (ЧВК) "Вагнер", е вече потенциално опасен за отношенията между Русия и Беларус, пише "Комерсант".
Още в сряда беларуският лидер Александър Лукашенко твърдеше, че "изобщо не цели да опорочи една близка страна" - на другия ден обаче риториката му стана далеч по-твърда. Срещу задържаните бе образувано наказателно дело за "подготовка на масови безредици"; обявено бе, че уж са подпомагали опозиционера Сергей Тихановски.
Има и друг сценарий, далеч по-нежелателен за част от задържаните и за руско-беларуските отношения - да бъдат екстрадирани в Украйна, където смятат да ги съдят за участие в конфликта в Донбас, пояснява вестникът.
Президентът Лукашенко иззема инициативата - едновременно вдига залозите в преговорите с Москва, отправя сигнали към Запада и формира извънреден дневен ред в страната си, коментира руският политолог Максим Вилисов, предава БТА.
Лукашенко е избрал силов начин на действие, често осигурявал успех в постсъветски режими с консолидация между политическата власт, бюрократичния и силовия апарат. Така става главен играч в политическото поле на Беларус - вече няма как да го разклатят нито вътрешната опозиция, нито кои да е външни сили, добавя аналитикът.
Заради инцидента Русия може да отложи очакваното през август отваряне на границата с Беларус, затворена с оглед пандемията, заявяват пред "Известия" източници от Държавната дума.
Ако се стигне до съд, Москва ще обмисли възможността да поиска екстрадиция на задържаните, казват събеседници на вестника в руския сенат. Според експерти обаче може да не се стигне дотам и руските граждани да бъдат върнати в родината по дипломатически канали, посочва "Известия".
Минск обвини Москва във външна намеса и предизвика внезапна криза в двустранните отношения. След това Беларус засили граничния режим на границата с Русия. Още не се знае докъде смята да стигне Минск в изострянето на ситуацията, пише "Взгляд".
Изданието разсъждава "как са взаимосвързани икономиките на двете страни и как ще пострадат, ако изострянето замрази търговските отношения между Москва и Минск". Отговорът е изведен в заглавие: "Един конфликт с Русия ще убие икономиката на Беларус".
"Независимая газета" цитира предупреждение на украинската дипломация, че хора от "руските окупационни сили и незаконните въоръжени формирования, участвали в бойните действия в Източна Украйна, се използват в други точки от света и представляват заплаха". Киев не изключва "те да се използват за дестабилизиране на ситуацията в Беларус в навечерието на президентските избори" на 9 август.
Повечето беларуски експерти, политици и общественици обаче смятат инцидента за инсценировка на властите в Минск, за да могат да ограничават правата и свободите на гражданите седмица преди вота, допълва "Независимая газета".
"Свободная преса" напомня, че след репресиите срещу опозицията сегашният президент "практически няма никакви конкуренти" на изборите. В Беларус обаче не всичко е така спокойно, както представят нещата официалните медии. И Лукашенко е търсел повод, за да вкара войски в Минск, както впрочем и стана след "разкриването" на цял взвод руски наемници, а има съобщения, че ще бъдат десантирани общо 200. В беларуската столица вече пристигнаха вътрешни войски, десантчици и граничари от други области. За да се изправят срещу "руската заплаха" или за да разпъждат демонстрантите? - пита се всекидневникът.
Във връзка със съобщения на чуждестранни медии, че някои задържани работят за руската ЧВК "Мар" от Санкт Петербург, "Комсомолская правда" разговаря с основателя ѝ Алексей Марушченко, който твърди, че фирмата е ликвидирана, а той самият се занимава с друга дейност и няма нищо общо със събитията в Беларус.
"Новая газета" помества снимки на част от задържаните в Беларус и на техни документи, изтекли според вестника от "службата за сигурност на "Вагнер" и потвърждаващи, че са ветерани от руската групировка, воювали в "горещи точки" по света.
Изданието преценява шансовете мъжете да бъдат съдени за наемничество според беларуското законодателство или да бъдат екстрадирани в Русия, за да може Минск да потуши скандала.
Но ако има "доказан опит за някакво "дестабилизиране" в Беларус, това ще е вече съвсем различна игра, засягаща не наказателното право, а голямата политика. Ако Александър Лукашенко изкомандва да се работи сериозно, нещата ще станат къде по-интересни от ежегодния концерт с цените на газа (доставян в страната от Русия, б. р.) или хвърлянето на руски банкери в затвора", отбелязва вестникът.
Украйна, Сирия, Судан, Централна Африка, Мозамбик, Либия - за шест години, откакто съществува частната армия, "вагнеровци" са воювали в половин дузина страни и са извършили множество престъпления. Руските правоохранителни органи не виждат тези престъпления, дори ако им бъдат представени всички доказателства - например в случая с изтезаване и убийство на сириец в газовото находище Шаер през лятото на 2017 г., се казва в статията.
Все пак самият "Вагнер" - прозвище на Дмитрий Уткин, подполковник от запаса, - бе канен в Кремъл, снимаха го с президента, а на заместниците му окачваха звезди на Герои на Русия. Такива снимки с Александър Лукашенко обаче няма, което оставя финала отворен, заключава "Новая газета".