Само седмици след превръщането на „Света София” в джамия, президентът на Турция разреши една по-малко известна, но също толкова исторически значима църква да отвори врати за ислямски поклонения, пише Aleteia.org.
„Христос Спасител” в Хора (Истанбул) е една от най-красивите църкви, образци на византийската църковна архитектура и изкуство. След падането на Константинопол през 1453 г. тя е превърната в джамия. След създаването на модерната турска република става музей.
По примера на „Света София” обаче сега отново е джамия. Църквата има ценни византийски мозайки и стенописи. Турският президент Реджеп Ердоган нареди управлението на джамията да се прехвърли върху Дианета (Турската дирекция по религиозните въпроси).
Първоначално църквата е изградена като част от манастирски комплекс, който се намира извън стените на града. По-голямата част от днешния си вид църквата придобива през XI век, когато е реконструирана. През XII век църквата е частично разрушена от земетресение. Решението беше остро осъдено от американския архиепископ на Вселенската патриаршия Елпидофор, който посочи, че призивите на международната общност отново са били игнорирани от турската власт.