Сонарите, използвани при военни учения, може да са причина за необичайно високия брой китове, изхвърлени на плажове в Северна Европа, смятат експерти, цитирани от британския в. "Гардиън".
Двайсет и девет редки клюномуцунести кита бяха засегнати в Северно море през предишните две седмици и затова според специалистите причината вероятно е обща за всички случаи.
Първоначално са били забелязани два изхвърлени на брега кита. След това други седем били открити живи на западните брегове на Ирландия. Шест от тях впоследствие починали, единственият оцелял кит бил върнат в морето, предава БТА.
Миналата седмица на Фарьорските острови бяха открити 11 изхвърлени кита, като се смята, че пет от тях са били убити заради месото им. Съобщава се за изхвърлени китове и в Нидерландия, Белгия и Великобритания.
Китовете обитават дълбоки води, където се хранят и затова появата им на плитко е необичайна и може да е фатална за тях.
Съществуват различни теории кое може да кара китовете да излизат на плитко. Смята се, че нещо обърква навигационните им сетива. Бурите могат да бъдат фактор. Масовото излизане на китове по австралийския бряг през 2016 г. бе свързано с необичайно силни слънчеви бури.
Поредица от научни изследвания посочват и използването на военни сонари и сондажни проучвания за нефт като причина за объркването на морските бозайници. През февруари австралийско изследване установи "силна връзка" между военни учения, при които се използва средночестотен сонар за засичане на подводници, и гибелта на клюномуцунести китове в района. Смята се, че сонарите плашат и объркват китовете и те се издигат до водната повърхност прекалено бързо, което причинява смъртта им.
На 10 юли край бреговете на Исландия бе проведено мащабно военноморско учение на НАТО и специалисти смятат, че то по някакъв начин е свързано с масовото излизане на китове в Северна Европа през следващите седмици.