Любимият енергиен проект на българския премиер Бойко Борисов „Турски поток”, който той нарича „Балкански поток”, може да се озове в центъра на политическата буря, която се разраства в Германия. Причина за нея е отравянето на руския опозиционер Алексей Навални.
Военна лаборатория към Бундесвера установи, че в организма на Навални има следи от химическото оръжие „Новичок”. Опозиционерът в момента е настанен в берлинска клиника, в която лекарите се борят за живота му. Кремъл отрича да има нещо общо с опита за убийство на критика на руската власт. Канцлерът Ангела Меркел обаче вече търси механизми, с които да накаже Русия.
Канцлерът каза, че Германия ще проведе разговори със своите партньори в НАТО, за да се обсъдят евентуални общи действия срещу Москва. Един от вариантите според агенция „Ройтерс” е да бъдат изгонени руски дипломати по примера на Великобритания след отравянето на Сергей Скрипал през 2018 г., отново с „Новичок”. Освен политически, има вариант и за икономически санкции. Агенцията твърди, че под удара на санкциите може да попадне проектът „Турски поток”.
Могат да бъдат предприети стъпки срещу „Турски поток” – газопровод, който ще доставя руски газ на Южна Европа през Турция. Русия строи два тръбопровода: първият до Турция, а вторият като разширение от България до Сърбия и Унгария. По този начин Европа ще се опита да ограничи руската енергийна зависимост – нещо, което Русия определя като „политически натиск”. Споменават се и стъпки срещу „Северен поток-2” – проект, от който Германия е пряко зависима – но Меркел остава непоколебима в ангажимента си към този проект, въпреки че членове на нейната партия я призовават да го спре.