В Брюксел започна решителният кръг от преговори за постигане на търговска сделка между Обединеното кралство и ЕС без особени надежди за успех. Настроенията се изостриха преди преговорите, след като Борис Джонсън заяви, че не го притеснява сценарият „без сделка“ и че правителството подготвя закон, който на практика ще „обезсили“ клаузи в подписаното споразумение за излизане от ЕС, особено в частта за Северна Ирландия.
Брюксел е разтревожен, че се посяга на Протокола за Северна Ирландия, който защитава мира и стабилността на остров Ирландия, както и запазва целостта на общия пазар.
Главният британски преговарящ Дейвид Фрост тръгна за Брюксел с думите, че ЕС трябва да проумее, че Великобритания е суверенна държава и да прояви повече реализъм в търговските преговори, но настроенията в европейския лагер са доста враждебни, особено след като вчера премиерът Борис Джонсън обяви, че се подготвя нов закон, който да анулира някои части на подписаното споразумение за излизане от ЕС, засягаща също митническите проверки в Северна Ирландия. Джонсън едва ли не постави ултиматум на Брюксел споразумение да бъде постигнато до 15 октомври, иначе страната му излиза от ЕС без сделка.
В ексклузивен материал „Гардиън“ писа, че е напълно загубено доверието към Борис Джонсън в Брюксел, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е предупредила британците да съблюдават подписаните от тях международни закони. Така нареченият Закон за вътрешния пазар трябва да бъде публикуван в сряда в Лондон и министрите твърдят, че той е просто една защитна мярка, ако няма сделка.
Правителството обаче си навлече гнева не само в Брюксел, но дори сред много членове на управляващата Консервативна партия.
Днес предшественичката на Борис Джонсън – Тереза Мей – постави под въпрос как Великобритания иска да ѝ вярват, след като правителството е готово да промени вече постигнато споразумение за Брекзит. Тя посочи, че това е много опасно с оглед на всички бъдещи сделки.
Междувременно стана известно, че ръководителят на правния отдел на правителството Джонатан Джоунс е подал оставка. Твърди се, че именно плановете на правителството да елиминират части от сделката по развода с ЕС са причината за решението му. Това е шести висш държавен служител в правителството, който подава оставка, откакто Борис Джонсън е на власт.