Вчера китайският председател Си Дзинпин проведе видео среща с председателите на Европейския съвет Шарл Мишел, на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и ротационният председател на ЕС и германски канцлер Ангела Меркел, предаде Радио Китай.
Той предложи Китай и ЕС да се придържат към мирно съжителство, отворено сътрудничество и мултилатерализма на основата на диалога и консултациите. Това е и посоката за изграждане на всеобхватно стратегическо партньорство между Китай и ЕС.
Поредицата от прагматични резултати от сътрудничеството, постигнати от двете страни, отправиха категоричен сигнал, че Китай и Европа подкрепят мултилатерализма и свободната търговия, и дават тласък за възстановяване на глобалната икономика.
Тази година се навършват 45 от установяването на дипломатическите отношения между Китай и Европа. Въпреки внезапното избухване на епидемията от новия коронавирус, то не блокира обмена и връзките на високо ниво.
Преди повече от два месеца, когато се срещна с Мишел и Фон дер Лайен, Си Дзинпин подчерта, че Китай и ЕС трябва да станат основни сили в подкрепа на глобалния мир и стабилност, двата основни пазара, които насърчават световното развитие и просперитет, и придържайки се към мултилатерализма, да работят за подобряването на глобалното управление.
Няма конфликт на основни интереси между Китай и ЕС. Само сътрудничеството може да гарантира мирно развитие, което е от полза както за Китай, така и за Европа, коментира Джерини, директор на европейския клон на мозъчния тръст „Тайхъ“.
По думите му, „Китай се стреми към мир и отхвърля хегемонията, по-скоро създава възможности за другите страни, отколкото заплаха. Страната е партньор, а не опонент“.
Това е ясното и твърдо позициониране на Китай за развитие. Тъй като светът е изправен пред безпрецедентни промени, Китай и ЕС имат широк консенсус относно поддържането на мира, насърчаване на отвореността, мултилатерализма, сътрудничеството и диалога. Те носят отговорност и са способни да схванат общата посока на двустранните отношения, засилвайки взаимното разбиране и доверие.
Разширяването на общите интереси чрез сътрудничество ще внесе повече положителна енергия в международната общност за борба с пандемията, възстановяване на икономиката и поддържане на справедливостта.