Кремъл осигури мир в Южен Кавказ със сделката си за прекратяване на шестседмичния конфликт между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах, но Турция спечели войната. Така британското издание The Telegraph коментира ситуацията в Нагорни Карабах.
Силната турска политическа подкрепа, модерните безпилотни летателни апарати и опитните турски военни обърнаха баланса към Азербайджан и му позволиха да превземе арменските позиции в почти непревземаемата планинска крепост Нагорни Карабах.
Арменският премиер Никол Пашинян вероятно нямаше друг избор, освен да се съгласи на унизително мирно споразумение, което гарантира надмощието на Азербайджан и принуждава войниците му да напуснат околността. За турския президент Реджеп Тайип Ердоган експанзионистичната външна политика е от основно значение за неговия имидж.
Войната показа и ограниченото пространство на Русия за маневриране в Южен Кавказ. Сега тя се нуждае от турска подкрепа, дори и да е на заден план, за да наложи стабилност. Кремъл се опита два пъти да наложи прекратяване на огъня, но и двата пъти се провали. Що се отнася до Запада, той изглежда категорично незаинтересован. Опитът за прекратяване на огъня, договорен от САЩ, се срина почти веднага, след като мастилото изсъхна върху документите. Разсеян от коронавируса, терористичните атаки и президентските избори в САЩ, Западът пропусна значението на войната в Нагорни Карабах.