Отидете към основна версия

4 508 27

Полша се отказа от военната база "Тръмп"

  • форт тръмп-
  • нато-
  • военна база-
  • полша-
  • сащ-
  • доналд тръмп

Идеята се появи за първи път през 2018 година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Полската мечта за „увековечаване“ на американския президент Доналд Тръмп чрез създаването на форт с неговото име е мъртва и сега нейните поддръжници се опитват да замаскират самия факт на нейното съществуване, коментират в редакцията на американското издание The Washington Times, предаде агенция "Фокус".

Идеята за Форт „Тръмп“, постоянна американска военна база, която полското правителство трябваше да финансира, се появи за първи път през 2018 г., но сега най-накрая беше заменена от разширен пакт за отбрана. По-специално, в съответствие със Споразумението за засилено сътрудничество в областта на отбраната (EDCA), САЩ ще увеличат военното си присъствие на ротационен принцип до около 5,5 хиляди войници.

Новият договор обаче не съдържа нито дума за нова военна база в Полша. Очевидно вестникът смята, че тази концепция е била изместена на заден план по време на преговорите през 2019 г. Що се отнася до полските служители, те сега твърдят, че Форт „Тръмп“ е имал символична роля и не е бил реален план. Според тях като цяло той олицетворява гаранциите за отбрана на САЩ, след идването на Тръмп на власт преди четири години.

„Името Форт „Тръмп“ беше символично; термин, който обобщава накратко целите на националната сигурност на Полша - постигане на постоянно военно присъствие на САЩ в Полша и по-широко присъствие в региона“, заявиха от полското посолство във Вашингтон. Както обаче припомня The Washington Times, лидерите на двете страни говориха открито за съоръжението. Според някои бивши служители на Пентагона Полша се възползва от този термин, възприемайки го като начин да извлече благосклонност към чувствителния към името си президент на САЩ, чието име вече носят много сгради по света.

„Усмихнах се, когато разговарях с г-н президента“, заяви държавният глава на Полша Анджей Дуда, коментирайки една от срещите с Тръмп. „Казах, че много бих искал да създадем постоянна американска база в Полша, която ще наричаме Форт „Тръмп“. И съм сигурен, че е възможно". Различни служители в отбраната също се позоваха на идеята, която предполага, че американските войски ще бъдат разположени постоянно на едно място. Това беше дългогодишна мечта на Варшава, която Кремъл вероятно няма да хареса. По ирония на съдбата някои бивши служители на Пентагона посочват, че идеята за изграждане на американско военно присъствие в Полша е била популярна както сред републиканците, така и сред демократите през годините. Самият термин Форт „Тръмп" обаче според тях „мъти водите" и излишно политизира темата.

„Към края на моя мандат вече обмисляхме различни варианти в Полша“, призна Джим Таунсънд, заместник-помощник-министър на отбраната в администрацията на Обама. „Цялата тази история с Форт „Тръмп“ предизвиква благосклонност към Тръмп“. Таунсънд също отбеляза, че той и колегите му от Министерството на отбраната приветстват сключването на Споразумението за засилено сътрудничество в отбраната, вярвайки, че увеличаването на американското присъствие в Полша ще бъде от полза за американската национална сигурност и ще помогне за сдържането на агресивната Русия. Междувременно Дуда поздрави Байдън за края на предизборната кампания, когато стана ясно, че той вероятно ще бъде следващият президент на САЩ. Въпреки това Варшава принадлежи към списъка на световните столици, които все още не са поздравили официално демократа за победата му, тъй като Тръмп оспори резултатите от изборите. Според полските власти официалното признаване зависи от „политическия и юридическия процес в САЩ“.

Въпреки политическите сътресения в САЩ, полските власти са уверени, че отношенията между Вашингтон и Варшава ще останат силни, дори ако администрацията на Байдън дойде на власт. „Надяваме се, че настоящите ни положителни отношения и сътрудничество в областта на отбраната със САЩ ще продължат и със следващата администрация“, заявиха от полското посолство. „Полша е държава, която през последните няколко десетилетия след края на Студената война ясно се придържа към проамерикански и проатлантически курс, независимо от политическите пристрастия на различни американски администрации“. „Вярвам, че нашето партньорство е над политическите различия“, каза Дуда. „Очакваме новия президент на САЩ да встъпи в длъжност".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания