Взрив на газ гризу в каменовъглена мина в югозападен Китай уби 18 работници и блокира още петима под земята, предаде Синхуа, като цитира местните власти.
Експлозията стана във въгледобивна мина в град Люпаншуей в провинция Гуйчжоу. Назначено е разследване, за да се определят причините за инцидента, уточнява агенцията.
Китайските мини имат незавидната слава на един от най-опасните в света поради слабия контрол на мерките за безопасност, дължащ се на корупцията, и остарялата техника. Безопасността е на втори план за директорите на мините, които търсят бързите печалби, коментира БГНЕС.
Според официални статистически данни през 2011 г. повече от 2000 души, работещи в китайските каменовъглени мини, са загинали при трудови злополуки. Правозащитниците алармират, че реалните цифри са много по-високи, тъй като минните компании купуват мълчанието на семействата на жертвите, за да избегнат глоби и затваряне на предприятията.