За по-малко от денонощие Алексей Навални бе прехвърлен от временния в следствения изолатор, пише "Комерсант".
Завърнал се в неделя от лечение в Германия след предполагаемо отравяне през август в Сибир, руският опозиционер бе задържан на летището и арестуван вчера за месец по искане на затворническите власти като нарушител на една от условните си присъди по дела за финансови измами, напомня вестникът.
Претенции към опозиционния блогър има и руското следствие, образувало наскоро дело срещу него за измами в особено голям размер, отбелязва пред "Известия" адвокатът Антон Пуляев, предава БТА.
На 2 февруари руски съд ще реши дали да смени условната присъда с ефективна. Опонентите на Кремъл в страната оценяват ситуацията различно. Извънпарламентарната опозиция вече започна и смята да продължи уличните протести, а парламентарната заяви, че с действията си властта подпомага героизацията на Навални, посочва "Комерсант".
Тринайсет привърженици на Навални бяха задържани вчера край полицейското управление, където бе откаран, над 50 протестиращи - в центъра на Санкт Петербург, а междувременно говорителят на президента Путин отмени редовния си брифинг за журналисти, информира онлайн изданието "Медуза".
Опозицията превръща Навални в символ на конфронтацията с властта и лично с Владимир Путин. Първа проверка на готовността на несъгласните за сплотяване ще станат протестите, готвени за 23 януари, пише "Независимая газета".
Чрез Навални опозицията десакрализира властта в Русия. Като знаме на борбата с режима фигурата му ще мобилизира електората, който да прекатури властовата партия "Единна Русия" на парламентарните избори наесен, коментира политологът Константин Калачов.
Ако опозиционерът бъде пратен в лагер, това само ще подсили образа му на герой и мъченик, подчертава аналитикът Алексей Макаркин.
Колективният Запад в хор настоя Навални да бъде освободен. В САЩ и ЕС наричат скандалния блогър мощна политическа фигура, изтъква "Взгляд".
Отвъд океана подготвят блогъра "като таран в опит да се разруши сегашната властова система" и като фигура, за да бъде използван при нужда в сценарий за смяна на властта в Русия, твърди правителственият експерт Олег Матвейчев. Този сценарий съвсем не предвижда "демократизация" на страната според западните либерални модели, а просто разпадане на Русия, добавя той.
"Само 15 минути (!) след провала на агента Навални при паспортния контрол (урапатриотите в Русия са убедени, че блогърът е вербуван от западните спецслужби и работи по тяхна задача) международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" го обяви за "затворник на съвестта". В неделя, в девет и нещо вечерта! И 30 денонощия арест - все едно значи е "затворник"? (. . .) Направо като Нелсън Мандела?" - иронизира "Комсомолская правда".
Западни политици използват случая Навални като повод да обещаят нови санкции срещу Русия. Западът полага усилия да не чува гласовете на здравомислещи политици, които не звучат в унисон с безалтернативния многогласен хор на западните елити, заявява "Росийская газета". Московският официоз помества за пример мнения на чуждестранни политици, сходни с позицията на Русия.
"Изборът между Навални и властта води до задънена улица. Защото идеологията им общо взето е същата. И навалнистите, и днешните властимащи са за капитализъм. Това гарантира на Русия статута на суровинна периферия, деградацията, измирането, които виждаме от 30 години насам", цитира "Свободная преса" Юрий Афонин, зам.-председател на ЦК на руската компартия.
Навални влезе в личен двубой с Путин. Кремъл е стигнал до съвместно съществуване с протестите и вече не ще да слуша упреците на Запада, тъй че главния руски опозиционер го чакат тежки времена, се казва в коментар на агенция РОСБАЛТ.
Скандалът дава тон на бъдещото противопоставяне между Русия и Запада. Руският външен министър Сергей Лавров отправи сигнал, че за властите в Русия имиджът им на международната арена, макар да е важен, няма първостепенно значение, пише авторът на анализ в "Комерсант".
Влязъл де факто в тесен съюз със Запада, в очите на руската власт Навални сега е враг и тя ще се мъчи да го смаже - до пълната му политическа капитулация, прогнозира "Московский комсомолец".
"Или Навални ще стане мъченик, а това е лошо за властта. Или пък властта ще прояви слабост, а това също е зле за нея", резюмира ситуацията историкът Пьотр Романов, цитиран в материала.
С връщането си в Русия Навални се предложи за заложник на властта. Така опозиционерът рязко вдигна залозите и съдбата му със сигурност ще стане предмет на преговори между Кремъл и Запада, пише "Новая газета".
Животът на Алексей Навални безспорно зависи сега от две неща: колко ще е голямо негодуванието на Запада и дали ще има малко от малко негодувание в Русия, заключава всекидневникът.