САЩ ги чака упадък, който ще протече по сценария на разпадането на Британската империя. Това прогнозира деканът на Института по международни отношения на университета “Цинхуа” в Пекин Ян Сюетун в интервю за сп. “Шпигел”, цитиран от руското издание РБК. Според политолога всички империи в историята са минавали през 3 фази - разцвет, застой и упадък. Така че аналогичен процес в САЩ нямало да е изненадващ.
“Дълго време Великобритания е била водеща държава в света, нейният упадък е протичал много бавно и е продължил десетилетия. СССР се пръсна като стъкло, паднало на земята. Мисля, че падението на САЩ ще бъде подобно по-скоро на Британската империя”, каза китайският специалист. Ян Сюетун е смятан за един от 100-те топполитолози в света. Той е доктор по политически науки от Калифорнийския университет в Бъркли. Според него в бъдеще конфронтацията между Китай и САЩ ще бъде основана на стремежа към технологично превъзходство.
Руският експерт Алексей Давидов обаче е на мнение, че в средносрочна перспектива - 20-30 г., крах или падение на САЩ са малко вероятни. Той смята, че политическата поляризация е типична за страната и системата има достатъчен запас от стабилност във вид на икономическа репутация.
Докато доларът е силна валута, е трудно да се предскаже падение, присъединява се и американистката Александра Филипенко. Тя подчертава, че за разлика от Британската империя САЩ са демокрация и институциите ще се окажат достатъчно здрави.
Идва нова технологична революция, казва тя, която ще е отговор на всички предизвикателства, включително на пандемията. Тя ще е главен двигател на прогреса, но и двигател на противопоставянето САЩ - Китай.
Преди дни новият американски държавен секретар Антъни Блинкен заяви, че отношенията с Китай са най-важните за САЩ, само че те стават все по-враждебни. Противопоставянето между двете мегадържави се изостри по времето на Тръмп. В хода на търговската война Вашингтон въведе редица нови мита за китайските стоки. Пекин отговаряше огледално.
Също по времето на предишния президент американците започнаха активно да обвиняват Пекин в кражба на технологии. Компанията “Хуавей” бе включена в черния списък като заплаха за националната сигурност.