Началото на тази година ще остане в испанската история, като периодът, в който са регистрирани най-големите рекордни температурни амплитуди – 55 градуса по Целзий.
Според доклад, публикуван от Държавната метеорологична агенция (AEMET) 2020 година е била и най-горещата в Испания откакто се води статистика от 1961 година насам.
Януари започна с бурята Филомена, която парализира с обилни снеговалежи и минусови температури три четвърти от територията на Испания, а завърши с рекордни горещини.
На 12 януари държавната метеорологична агенция (AEMET) в Молина де Арагон, Гуадалахара, регистрира минимална температура от минус 25,2°, стойност, която не беше достигана от 1963 г.
Две седмици по-късно, на 29 януари, в Аликантебе измерена най-високата януарска температура в континентална Испания - 29,8º.
Така разликата между двете се оказа 55 градуса по Целзий.
Според експертите в агенцията AEMET рекордите за топлина са все по-чести, а студените - редки.
През последното десетилетие дните с високи температури в Испания са 10 пъти повече от тези с ниски (150 за високи в сравнение с 14 за най-ниски). И това е нещо, което ще се наблюдава все по-често на цялата планета.
„Дори да спрем незабавно всички емисии на въглероден двуокис, глобалната температура ще продължи да се повишава в продължение на няколко десетилетия“, посочват метеоролозите.
Според тях предложенията на ЕС за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г. са далеч под това, което е необходимо, затова са разработили 2 сценария за промените в климата в Испания.
Според първия ако бъдат предприети драстични мерки през втората половина на века температурата ще се повиши средно с 2 градуса, а вторият предвижда повишение от 5 градуса, ако няма сериозни рестрикции.