Коронавирусът накара Запада да забрави хората в Сирия, които все още се нуждаят от лечение след почти десетилетие на конфликт. Това каза монахиня, която е рискувала живота си, за да осигури спешна помощ на нуждаещи се сирийци, предаде Aleteia.org.
Сестра Ани Демерджиян разказа пред организацията „Помощ за Църквата в нужда“ (ACN), че пандемията от COVID-19 е спряла възстановяването на страната. „Сирия е като някой, който е претърпял сериозна операция и трябва да се излекува, трябва да се възстанови и изведнъж няма време да се възстанови. Светът започна да забравя за Сирия и това е болезнено“, разказа тя.
По думите ѝ пандемията е нанесла удар, точно когато хората са започвали да подреждат живота си. „Всички знаят, че излизаме от много трудна ситуация, гражданската война. Хората започват да дишат, останалите в страната християни започват да стъпват на краката си. Тогава дойде пандемията и хората се сринаха. Това е голяма тежест - няма работа за хората”, разказа още тя.
Сестра Ани Демерджиян подчерта, че комбинацията от гражданската война, пандемията и новите икономически санкции срещу правителството на Сирия са оставили много хора в крайна бедност. Хората са гладни, няма какво да ядат, а освен това нямат и електричество. Организацията „Помощ за Църквата в нужда“ е осигурила на монахинята 26 000 връхни дрехи за деца за зимните месеци. „Не можете да си представите радостта в лицата и очите на децата, когато им бяха дадени дрехите”, разказа още тя. Гражданската война в Сирия започна през 2011 година. Хиляди цивилни граждани бяха убити, а милиони трябваше да напуснат домовете си и да потърсят закрила.