Отидете към основна версия

2 121 15

Германия приветства подкрепата на САЩ за корпоративния данък

  • данък-
  • корпоративен данък-
  • германия-
  • подкрепа-
  • сащ-
  • пари-
  • икономика

Заедно можем да използваме глобален минимален данък, за да осигурим процъфтяване на глобалната икономика

Снимка: Shutterstock

Германският финансов министър Олаф Шолц приветства подкрепата на Вашингтон за глобален минимален корпоративен данък, като я нарече „голяма стъпка напред“ в битката срещу намаляване на правителствените приходи, предаде АФП. „Подкрепата на САЩ дава на инициативата силен попътен вятър“, заяви Шолц пред репортери в Берлин и изрази надежда за постигане на сделка тази година, съобщи БНР.

Оптимизмът идва ден, след като финансовият министър на САЩ Джанет Йелън каза, че Вашингтон работи в Г-20 за глобален минимален корпоративен данък, тъй като взаимно обвързаната икономика на света е довела до „30-годишна надпревара към намаляване на процента на корпоративните данъци“. „Заедно можем да използваме глобален минимален данък, за да осигурим процъфтяване на глобалната икономика на основата на по-добри конкурентни условия в данъчното облагане на мултинационалните корпорации“, каза тя в реч пред чикагския Съвет за глобални отношения.

Очаква се финансовите министри на 20-те най-големи икономики в света да обсъдят предложението на виртуална среща в сряда, на която домакин е Италия. Представител на американското финансово министерство заяви пред репортери, че целта на Г-20 е да предложи глобален минимален данък до юли, а администрацията на президента Джо Байдън може, ако се наложи, да промени законодателството си, за да приведе минималния данък в САЩ в съответствие с международния план.

Споразумение в Г-20 може да даде тласък на преговорите по темата в по-голямата Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) като начин за защита на всичките ѝ членки от ерозия на данъчните приходи. „Убеден съм, че с тези усилия по корпоративното облагане можем да сложим край на надпреварата за намаляването им“, каза Шолц и нарече позицията на Йелън „голяма стъпка напред“. „Сега е реалистично да постигнем споразумение тази година“, добави той.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: