Русия трябва да запази статута си на една от водещите ядрени и космически страни, заяви руският президент Владимир Путин на видеоконферентно съвещание по въпросите на развитието на космическия сектор, организирано по случай 60-ата годишнина от първия полет на човек в Космоса - на съветския космонавт Юрий Гагарин, предадоха Франс прес и ТАСС.
"В новия, 21-и век Русия трябва достойно да поддържа статута си на една от водещите ядрени и космически държави, тъй като космическият отрасъл е пряко свързан и с отбраната", каза Путин, който посети мемориал на мястото на кацането на Гагарин на 700 км югоизточно от Москва, предаде БТА.
Той поиска да се изготви стратегия за космическо развитие за период от най-малко 10 години, като спомена на първо място сектора на отбраната, както и телекомуникациите, транспорта, научните изследвания, здравеопазването и образованието.
Путин приветства историческия успех на Гагарин, като заяви, че винаги ще е голяма гордост, че Русия е страната, която "отвори пътя към Вселената".
Русия ще продължи да развива програмите за международно сътрудничество в космическата област, заяви още Путин. "Готови сме да участваме в съвместна работа с нашите партньори в Космоса", каза той.
Полетът на Гагарин на 12 април 1961 г. продължава 108 минути, като той прави пълна обиколка на Земята.
Космическата капсула "Восток", с която Гагарин извършва полета си, ще бъде изложена от утре в Музея на космонавтиката в Москва на изложба под наслов "Първия". Ще бъдат показани и други приспособления - огромният ключ за задействане на двигателите или катапултиращата седалка, с която Гагарин напуска капсулата си на 7 км от повърхността.
Космонавтите от Международната космическа станция също се включиха в приветствията. Олег Новицки заяви, че това са били "108 легендарни минути, превърнали се в пример за геройство". Ръководителят на руската космическа агенция Роскосмос Дмитрий Рогозин заяви, че Русия е "съсредоточена и в бъдещето" и обеща "много важни промени".
Той положи цветя край стената на Кремъл, където са погребани Юрий Гагарин и бащата на съветската космическа програма Сергей Корольов.