Гневът на Русия заради предоставянето от Турция на безпилотни самолети „Байрактар“ TB2 в Украйна не е заради самите дронове. Всъщност тяхната покупка е една от важните области на сътрудничество, но проблемът е много по-широк, пише украинското издание “Главред“, цитирано от агенция "Фокус".
Кремъл е много раздразнен, че Турция изцяло подкрепи украинската позиция по отношение на Крим, по-специално разработването и стартирането на Кримската платформа, а също така подкрепи съвместното развитие в различни области на военно-техническото сътрудничество. Освен това има и друг проект – „Байрактар Акънджъ“, който се разработва съвместно от Украйна и Турция. Това са стратегически ударни дронове, които ще имат украински двигатели. В допълнения Турция започва да изгражда четири корвети за украинския военноморски флот.
Днес Турция всъщност е основен военно-технически партньор на Украйна, защото тя си сътрудничи най-активно с Киев в тази област. Има няколко проекта в различни области и всеки от тях подобрява позициите на Украйна в противодействието на руската агресия. Как Русия може да попречи на сътрудничеството между двете страни? Заслужава да се отбележи, че тя вече направи първата крачка към Турция, когато властите забраниха на руснаците да летят до там. Но повече от това може да не се случи, защото всъщност Русия няма сериозен лост върху Турция, с изключение на военната сфера. Това се видя добре през последния месец, когато Русия заплаши всички, че ще нападне Украйна, ако тя постигне интересите си в Донбас и Западът не спре да подкрепа киевските власти.
Западът, с изключение на Германия, която допусна „Северен поток-2“, не зависи от Русия. Точно обратното - Русия зависи от Запада и това наблюдаваме в конфронтацията на санкциите между Руската федерация и САЩ - САЩ обявяват санкции, а Русия заплашва само с офанзива, защото няма способността да направи каквото и да било. Защото ако Руската федерация наистина можеше по някакъв начин да дразни Турция, отдавна щеше да го направи. Единственият пример за военно-техническо сътрудничество между Русия и Турция е придобиването на най-новите зенитно-ракетни системи С-400. Но и тук единственото нещо, с което може да попречи Русия, е просто да спре да ги продава повече. Освен това Турция би могла да придобие тези комплекси просто за да получи руски технологии и успешно да им противодейства в бъдеще. Защото е съвпадение или не, но по време на конфликта в Нагорни Карабах турските „Байрактари“ ефективно унищожаваха руските зенитни системи.