Отидете към основна версия

2 124 18

Кралицата: Приемаме закони за борба с враждебна чужда дейност!

  • елизабет втора-
  • великобритания-
  • парламент

В проучване, което беше представено през март, Русия и Китай са определени като основните заплахи за сигурността на Обединеното кралство

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Правителството на Великобритания ще приеме закони, насочени към борба с враждебна дейност на чужди държави. Това съобщи във вторник британската кралица Елизабет II с реч при откриването на новата сесия на парламента на страната, съобщават БиБиСи и ТАСС.

"Ще бъдат приети закони за борба с враждебната дейност на чужди държави. Моите министри ще изпълнят препоръките от Всеобхватния преглед на сигурността, отбраната и външната политика", каза Нейно Величество, очертавайки програмата на кабинета за следващата година.

В проучване, което е представено през март, Русия и Китай са определени като основните заплахи за сигурността на кралството.

От няколко години правителството проучва въпроса за разширяване на правомощията на британските разузнавателни служби, което трябва да им позволи да се борят по-ефективно с външни заплахи, включително шпиони и хакерски дейности. Обединеното кралство изучава и опита на други страни при регистрирането на чуждестранни агенти.

Както се посочва в документ, представен от правителството към речта на кралицата, приоритетът на кабинета е да измени остарелия закон за държавната тайна, което ще позволи да се използва срещу много по-широк кръг от хора, които могат да представляват заплаха за сигурността и интересите на страната, включително хакери, работещи за чуждестранни разузнавателни служби.

"Проучваме и въпроса за възможността за въвеждане на наказателна отговорност за други видове вредни дейности, извършвани от чужди държави и по тяхно указание. Обмисляме и изменение на законодателството относно държавната измяна", се казва в документа.

Правителството на премиера Борис Джонсън също възнамерява да въведе правила за регистриране на чуждестранни влияния за организации и лица, за да ограничи възможността за научно-технически шпионаж и чужда намеса в демократичните процеси.

По традиция речта за кралицата се изготвя от кабинета на министрите, а основните ѝ теми са приоритетите на правителството за предстоящата парламентарна сесия, която обикновено трае една година. Предишната церемония по откриването на новата сесия на парламента се състоя през декември 2019 г. - преди началото на пандемията COVID-19.

След речта, в продължение на няколко дни и двете камари - Камарата на общините и Камарата на лордовете - обсъждат основните разпоредби. След това речта се подлага на гласуване в Камарата на общините, което се разглежда като израз на доверие към правителството, което миналата седмица значително укрепи позициите си след уверена победа на консерваторите на регионални избори в Англия.

Поради ограниченията на коронавируса, една от най-поразителните церемонии с участието на кралицата е по-малко пищна от обикновено. Монархът пристигна в Уестминстърския дворец с лимузина, а не с традиционна позлатена карета, теглена от осем коня.

Елизабет II не е придружена от охрана и не е посрещната от членове на почетната гвардия, а в Камарата на лордовете, където тя говори, има само 74 души, които са представили отрицателен резултат от тест за COVID-19, да съблюдават правилата за дистанциране и да носят маски.

Кралицата не носеше традиционното наметало и короната с диаманта "Кохинор", предпочитайки пред тях елегантна светло-лилава рокля и шапка от същия цвят.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: