Отидете към основна версия

2 238 21

Единни срещу китайската агресия

  • хонконг-
  • китай-
  • човешки права-
  • австралия-
  • нова зеландия-
  • скот морисън-
  • джасинда ардърн

Австралия и Нова Зеландия се обявиха срещу нарушенията на човешките права в Китай

Снимка: БГНЕС/ EPA

Австралия и Нова Зеландия се обявиха срещу нарушенията на човешките права в Китай. На първата среща очи в очи между лидерите на двете страни от 15 месеца австралийският премиер Скот Морисън и новозеландската му колега Джасинда Ардърн се обединиха в общ фронт срещу Пекин, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Забраната за пътувания между Австралия и Нова Зеландия заради коронавирусната криза бе отменена през април и това направи възможно пристигането на Морисън в Уелингтън. Понастоящем Канбера заема твърда позиция спрямо Пекин, докато Уелингтън поддържа сговорчив подход. Това породи твърдения на политолози и медии, че премиерът Ардърн не обръща внимание на нарушенията на човешките права в Китай. Тя обаче отрече това, като заяви, че Нова Зеландия и Австралия са на сходни позиции по въпросите за търговията и човешките права. "Ще видите, че Австралия и Нова Зеландия без съмнение трайно са на едно и също мнение по тези въпроси, така че аз отхвърлям всякакви твърдения, че ние не заемаме силна позиция по тези извънредно важни въпроси", каза Ардърн на съвместната пресконференция.

Морисън я подкрепи, като заяви, че двете страни са търговски партньори, но никога не биха изтъргували суверенитета си. В съвместното си изявление двамата премиери изразиха силно безпокойство от ситуацията в Хонконг и нарушенията на правата на мюсюлманската общност уйгури в Китай. Те призоваха Пекин да допусне пратеници на ООН и независими наблюдатели в Синцзян-уйгурския автономен район.

През последните месеци Китай ограничи вноса на австралийски стоки като зърнени храни, вино и говеждо месо. Преди визитата на Морисън Нова Зеландия обяви, че ще подкрепи Канбера в този спор, обаче по-рано тази година Нова Зеландия и Китай подновиха споразумението си за свободна търговия, припомня Ройтерс. Освен това през април Нова Зеландия обяви, че се чувства "неловко" да засилва ролята си в групата "Пет очи" - разузнавателно обединение, включващо още Австралия, Великобритания, Канада и САЩ. Това породи спекулации, че Уелингтън не подкрепя критиките към Пекин. Днес Джасинда Ардърн отхвърли и тези твърдения, като каза, че "несъмнено" Нова Зеландия остава лоялен член на "Пет очи".

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: