Отидете към основна версия

2 215 25

Байдън призова ЕС да положи усилия, за да се превърне във военна сила

  • джо байдън-
  • ес-
  • сащ-
  • нато-
  • военна сила-
  • призив-
  • сигурност-
  • армия

Заключенията на доклада със сигурност ще предизвикат ожесточена опозиция

Снимка: БГНЕС/ EPA

Време е Европейският съюз да се превърне в глобална военна сила - и САЩ да спрат да осуетяват амбициите на Европа в областта на отбраната. Това послание се съдържа в нов доклад Центъра за американски прогрес, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, който е тясно свързан с администрацията на президента Джо Байдън, предаде агенция "Фокус".

Докладът, получен от POLITICO преди публикуването му в сряда, призовава президента на САЩ да насърчи ЕС да развива военни способности с твърда сила и да се откаже от американската традиция на противопоставяне на европейската отбранителна интеграция „под прикритието за предотвратяване на разточително дублиране с функциите на НАТО“. Това остава ортодоксалното мислене на повечето американски военни командири и дори за много правителства на ЕС. Докладът, публикуван само 10 дни преди Байдън да направи първото си пътуване в чужбина като президент на САЩ за срещите на върха на Г-7 и НАТО, призовава Вашингтон да насърчава европейските съюзници да харчат повече за своите военни нужди, за да постигнат целите на НАТО за разходи от 2 процента от БВП.

„Зависимостта на Европа от САЩ за нейната сигурност означава, че във Вашингтон притежават фактическо вето върху посоката на европейската отбрана“, се казва в доклада, написан от Макс Бергман, Джеймс Ламънд и Сиена Чикарели. „От 90-те години на миналия век насам САЩ обикновено използват ефективното си право на вето, за да блокират отбранителните амбиции на ЕС“. „Това често води до абсурдна ситуация, при която Вашингтон силно настоява Европа да направи повече в областта на отбраната, но след това силно възразява, когато европейският политически съюз - Европейският съюз - се опитва да отговори на призива“, продължават авторите, добавяйки: „Този политически подход е голяма стратегическа грешка - такава, която отслаби НАТО във военно отношение, напрегна трансатлантическия съюз и допринесе за относителния спад в глобалното влияние на Европа“.

Заключенията на доклада със сигурност ще предизвикат ожесточена опозиция от страна на някои политически лидери, дипломати от НАТО и военни командири, които вярват, че страните от ЕС по същество нямат способността да се защитават и че Брюксел, който вече се бори да разработи обща външна политика, никога не би могъл да действа като сплотена военна сила. Противниците на военната интеграция в ЕС отдавна предупреждават, че всяко дублиране на способностите на НАТО, особено в областта на „командването и контрола“, ще извлече жизнено необходимите ресурси от Алианса и ще служи само в полза на противниците, включително Русия. Въпреки това лидерите на ЕС, включително френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел, отдавна подкрепят идеята за създаване на армия на ЕС - поне като амбициозна цел за подобряване на военната координация и сътрудничество в Брюксел.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини