Отидете към основна версия

8 391 114

Скопие: Ще поискаме помощ от САЩ, ако спорът с България продължи

  • северна македония-
  • стево пендаровски-
  • сащ-
  • българия-
  • ес-
  • преговори-
  • история-
  • спор

Президентът каза, че историческите теми не би трябвало да бъдат критерий за приемане в ЕС

Снимка: БГНЕС

Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски смята, че страната му трябва да засили партньорството си със САЩ, основаващо се на декларацията от 2008 г., след като ЕС не успя за отвори вратите си за нея, съобщава сайтът "Сакам да кажам".

Декларацията бе подписана на 7 май 2008 г. след гръцкото вето върху приемането на Македония в НАТО. С нея САЩ гарантираха сигурността на Македония без това да бъде замяна за членството в алианса.

"Какво, ако спорът с България продължи с години? Може би не 25, както с Гърция, но ние не може да седим със скръстени ръце и да чакаме добри вести от Брюксел. В условия, когато разширяването на ЕС де факто е замразено, имаме две опции - да доведем Европа у нас, и второ, според мене трябва да започнем да връщаме към живота договора за стратегическо партньорство със САЩ от 2008 г. В договора с Вашингтон има поне четири-пет области, в които може да влезем директно в сътрудничество със САЩ. За това най-вероятно скоро ще имаме срещи на ниво държавно ръководство. Това не означава отказ от европейските интеграции, напротив. Но ако спорът с България продължи, трябва да търсим алтернативи", каза Пендаровски на панел дискусия "Трийсет години независимост и евроатлантическите перспективи на Република Северна Македония".

Президентът каза, че историческите теми не би трябвало да бъдат критерий за приемане в ЕС. "Не е европейски критерий дали през хиляда осемстотин и някоя година този и този били българин или македонец. Ние като политици от 21 век не можем да разговаряме за исторически теми и не може разговорите за историята да бъдат критерий за приемане в ЕС, който е създаден през 1957 г. Ние може да разговаряме за цар Самуил отпреди десет века, но това не може да бъде критерий за приемане в ЕС.

Ключовият проблем на ЕС е взимането на решения с консенсус. Без това да се промени, съюзът не може да бъде ключов геополитически играч. Това води до нарастване на евроскептицизма в региона на Западните Балкани и в Република Северна Македония, но и в самия ЕС", каза Пендаровски.

Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 83 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: