Русия активно прониква във френския елит, пише Die Welt. Например чрез бившия министър-председател на страната Франсоа Фийон, който наскоро беше номиниран в борда на директорите на „Зарубежнефт“. Любопитното е, че малко хора в родната му страна са възмутени от такава „липса на лоялност“ и „откровено предателство“, недоумяват авторите на статията Павел Локшин и Мартина Майстер, цитирани от агенция "Фокус".
Фийон се превърна в своеобразен „френски Герхард Шрьодер“, продължава изданието. И е възможно по този начин Кремъл да получи достъп до най-високите ешелони на властта в страната и сега елитите да станат неговата „нова плячка“, тъй като през 2017 г. експремиерът почти стана президент. Той дори водеше социологическите проучвания, но се оказа, че е назначил жена си за негова фиктивна асистентка в парламента и ѝ е изплащал огромна заплата. Оттогава Фийон се фокусира върху това, което прави най-добре: печеленето на пари. В същото време той осигурява на Москва влияние върху страната си, като говори, например, срещу антируските санкции.
И той не е сам, защото в Кремъл има твърде умни хора, които „ не залагат само на един кон“, продължава изданието. Определени политически сили поддържат тесни връзки с Москва. Например „Националното обединение“ с лидера си Марин льо Пен. Тя има добри шансове да стигне до втория тур на президентските избори през април 2022 г., отбелязват авторите на статията. В същото време нейната победа може да засегне целия ЕС. Вече има спекулации, че тя ще назначи Тиери Мариани, „откровен поддръжник на Путин“, както и на сирийския лидер Башар Асад, за неин външен министър. В отговор на критиките за близостта му с Москва той казва, че Кремъл не е враг за Франция: „Не е нужно да бъдем кученце на САЩ“.
Експертите смятат, че целта на влиянието на Кремъл върху Франция е да подкопае сближаването на НАТО, да унищожи Европейския съюз, както и западните общности чрез отслабване на политическата воля на елитите и дезинформиране на населението. Москва иска да подкопае доверието в демокрацията и да дезориентира гражданите на ЕС. През 2017 г. Русия извърши информационни и хакерски атаки на изборите във Франция, твърди вестникът. Всичко това ще се повтори следващата пролет. В тази връзка Париж обяви създаването на агенция за борба с дезинформацията, която ще покаже на политици, дипломати и журналисти как фабриките за тролове организират определени дискусии в социалните мрежи. И с тези методи Москва е в състояние да постигне целите си, тъй като наскоро европейските лидери не можаха да се договорят за провеждане на преки преговори с Путин. И докато германският канцлер Ангела Меркел настоява за общ европейски отговор на „хибридните атаки“ на Русия, други политици не само не се страхуват да си имат работа със стопанина на Кремъл, но и демонстративно поддържат „изгодно приятелство“ с него.