Отидете към основна версия

5 000 33

САЩ: България е сред основните източници на трафик на хора в ЕС

  • българия-
  • сащ-
  • бежанци-
  • мигранти-
  • трафик-
  • ес-
  • държавен департамент

Страната не изпълнява напълно минималните стандарти за изкореняването му, се посочва в последния Доклад за трафика на хора на Държавния Департамент

Снимка: БГНЕС

България все още не изпълнява напълно минималните стандарти за премахване на трафика на хора, но полага значителни усилия в тази посока. Това се посочва в последния Доклад за трафика на хора на Държавния Департамент на САЩ, цитиран от БНР.

В документа се казва, че въпреки пандемията от COVID-19 българското правителство е демонстрирало по-големи усилия при борбата срещу трафика на хора.

Сред отбелязаните положителни стъпки са увеличаването на финансирането за национална стратегия, даване на повече средства за деца в кризисните центрове и сътрудничество на международната сцена, което включва създаване на брошура за работещите в чужбина българи с информация за техните права.

В същото време управляващите не са изпълнили минимални стандарти в няколко ключови области, се казва още в доклада. Сред тях са незначителните присъди срещу мнозинството от осъдени трафиканти. Нещо, което според документа, може да подкопае усилията за справянето с проблема.

В доклада е добавено „Корупцията сред органите на реда и съдебните органи продължава да пречи на напредъка и предполагаемо съучастничество в престъпления, свързани с трафик (на хора), продължава да съществува безнаказано.“

България също е представена като една от страните, които са основни източници на трафик на хора в Европейския съюз.

Това е 21-ят доклад на Държавния департамент по темата, в който са представени 188 държави.

Всяка страна е поставена в определено ниво. Страните от първи кръг спазват международните стандарти. Тези от второто ниво, сред които е и България, e важно да покажат прогрес при спазване на стандартите. Ако попаднат в трети кръг това означава, че страните не полагат усилия да постигнат минималните условия и това може да доведе до рестрикции.

Тази години 17 от държавите са изправени пред потенциални американски санкции, тъй като се смята, че не са направили достатъчно за борба с трафика на хора. Критика беше отправена и към някои американски съюзници като Нова Зеландия, Португалия, Израел и Норвегия, които от първи попаднаха във втори кръг.

Новият доклад покрива периода от 01 април 2020 г. до 31 март 2021 г. и в него се изтъква, че пандемията е изложила милиони на риск от експлоатация и e отместила вниманието на правителствата встрани от справянето с трафика на хора, допълва БНР.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 16 гласа.

Свързани новини