Отидете към основна версия

2 170 21

US Сенатът прие плана "Байдън" за инвестиции в инфраструктура за $1200 млрд.

  • джо байдън-
  • сащ-
  • бюджет

Президентът на САЩ изрази задоволство, че за нещо толкова важно - нещо, което ще промени Америка - разломът между партиите беше преодолян

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Американският Сенат прие плана „Байдън“ за гигантски инвестиции в инфраструктурата на Съединените щати в размер на 1 трилион и 200 милиарда долара.

Средствата се предвижда да бъдат вложени в модернизиране на пътната инфраструктура - магистрали, мостове, пристанища, летища - както и за пречистване на вода, високоскоростен интернет и други проекти.

„Повече от един трилион долара за укрепване на всички видове физическа инфраструктура в страната ни. Икономиката ни е №1 в света, но по развитие на инфраструктурата сме чак на 13-о място. Затова Сенатът направи една закъсняла с десетилетия стъпка да съживи инфраструктурата на САЩ и даде възможност на работниците, бизнеса и икономиката да успеят през XXI век“, заяви лидерът на мнозинството на Демократическата партия в Сената Чък Шумър.

Инфраструктурният план "Байдън" беше приет само с 30 гласа "против" и 69 "за", включително на 19 републиканци начело с лидера им - сенатор Мич Макконъл.

Затова президентът Байдън изрази задоволство, че за нещо толкова важно - нещо, което ще промени Америка - разломът между партиите беше преодолян:

„Наистина вярвам, че с приемането на този закон показваме, че гласът на народа се чува и че можем да се обединим в усилията да подобрим живата на хората. Защото няма мостове само на републиканците, нито пътища само на демократите“.

Веднага след това в Сената последваха повече от 14 часа дебати по друг план на Байдън, който се определя като най-значимата социално-икономическа инициатива в Съединените щати след Новия курс на Франклин Делано Рузвелт в отговор на Голямата депресия.

Байдън предлага правителствени разходи от 3 и половина милиарда долара през следващите 10 години и се надява с тях Съединените щати да запазят позицията си на глобален лидер след пандемията.

Този път обаче сенаторите гласуваха по партийни линии и приеха рамката на този план с 50 на 49 гласа. Очаква се финалното гласуване по нея да е в средата на септември.

А сенатор Макконъл този път е категорично против.

„Ако модерната Демократическа партия иска да се самоопредели с тези безразсъдни разходи, ако искат да оставят зад себе си инфлация и резки скокове на данъците, ние не разполагаме с необходимият брой гласове, за да спестим на американските семейства задаващият се кошмар. Все пак ще се борим“, каза той.

Предстои и двата финансови пакета да бъдат обсъдени и в Камарата на представителите. Там предизвикателство за Байдън е и разделението между прогресивното и умереното крило в собствената му Демократическа партия.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 5 гласа.

Свързани новини