Отидете към основна версия

2 766 23

Юли 2021 би всички температурни рекорди на Земята

  • климатични промени-
  • юли-
  • време-
  • горещо време-
  • рекорд-
  • земя-
  • температури

През месец юли е достигнат абсолютен температурен рекорд за всички времена

Снимка: Shutterstock

Юли 2021 година е бил най-топлият месец в историята, откакто проучванията се документират, потвърдиха американски учени. Средната температура на земната повърхност и на океаните е била с близо 1 градус по Целзий по-висока от средната за 20 век - 15,8 градуса. Това означава, че е достигнат абсолютен рекорд в 142-те години, в които се измерва температурата на Земята.

Най-горещият месец за всички времена

Предишният рекорд беше поставен през юли 2016, обясняват от американската Национална агенция на океанските и атмосферни изследвания (NOAA). “Юли обикновено е най-топлият месец в годината в света, но юли 2021 г. бе не само най-горещият юли, но и най-горещият месец, регистриран някога“, каза изпълнителният директор на NOAA Рик Спинрад.

“Този ​​нов рекорд допълнително подчертава тревожната и разрушителна тенденция, към която климатичните промени водят Земята”, допълни още Спинрад. Рекордните температури се усетиха във всички части на света. Азия регистрира най-горещия месец в записаната история, Северна Америка и Европа страдаха от рекордни горещини и горски пожари. В сряда в Сицилия бе отчетена най-високата температура, достигана на Стария континент - 48,8 градуса по Целзий. Експертите на NOAA прогнозират, че 2021 година ще остане в историята като една от десетте най-горещи години изобщо.

Климатичните промени предизвикват катаклизми в целия свят

Освен до горещини и масивни пожари, климатичните промени предизвикват и все повече наводнения, предупреждават експерти. По-топлият въздух привлича повече водни пари, което предизвика и по-големи количества дъжд. Преди няколко седмици в Германия и Белгия само за две минути се изсипаха количества от дъжд, които обикновено падат в рамките на два дни. 262 души загубиха живота си в невижданите наводнения, а прелелите реки наводниха и унищожиха постройки и цели населени места. Възстановяването ще струва милиарди.

От рекордни наводнения бяха засегнати Индия и Китай, където също имаше жертви на водната стихия. А Турция трябваше да се бори едновременно с мащабни горски пожари и екстремни дъждове. Бразилия пък страда от най-тежката суша от 100 години насам, която сериозно застрашава “белите дробове” на планетата - тропическите гори край Амазонка. Наскоро изследователи съобщиха, че вместо да абсорбират въглеродния двуокис както преди, голяма част от югоизточната част на Амазония сега отделя парникови газове поради продължаващото изсичане на горите.

Броят на мигрантите расте

Жегите и сушата ограничават достъпа на милиони хора до храна и вода. В Мадагаскар над 1,14 милиона души са застрашени от глад след години на безмилостна суша. Те са принудени да ядат листа и корени на растения, както и скакалци. Броят на хората, които са били принудени да бягат поради конфликти или природни бедствия, достигна десетгодишен връх през 2020 г.: 55 милиона души напуснаха родните си страни. Доклад, публикуван наскоро от няколко организации, установи, че три четвърти от вътрешните мигранти са жертви на екстремни метеорологични условия. Предвижда се в следващите години броят им да се увеличи.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини