Отидете към основна версия

3 029 20

Най-дългата война на САЩ приключи. Талибаните празнуват.

  • афганистан-
  • война-
  • сащ-
  • кабул-
  • талибани-
  • армия-
  • американци-
  • най-дългата война-
  • джо байдън-
  • 11 септември

Военната мисия на САЩ в Афганистан приключи: американците изтеглиха и последния си войник

Снимка: БГНЕС/ EPA

Миналата нощ последният американски военен самолет излетя от летището в Кабул. С това бе сложен край на американското военно присъствие в Афганистан. То приключи с евакуацията на последните военнослужещи. Президентът Джо Байдън беше определил като краен срок за тази мисия 31 август 2021. С последния военен полет от Афганистан е отлетял и американският посланик в страната. Продължава обаче дипломатическата дейност, която урежда възможностите за евакуиране на хора, които искат да напуснат Афганистан.

Радикално-ислямистките талибани отбелязаха с оръдейни изстрели окончателното изтегляне на САЩ от страната. Високопоставеният представител на талибаните Анас Хакани написа в Туитър: „20-годишната окупация на Афганистан от САЩ и НАТО приключи миналата нощ“. Хакани заявява още, че е „радостен да преживее тези исторически мигове след 20 години на джихад, саможертва и мизерия“. А говорителят на талибаните Забиула Муджахид написа в Туитър, че страната му сега е постигнала пълната си независимост.

С изтеглянето на войските от Афганистан САЩ прекратиха и дипломатическото си присъствие в страната, като преместиха посолството си от Кабул в Доха. Тази „нова дипломатическа мисия“ ще се управлява от Иън МакКери - досегашният втори човек в американското посолство в Кабул. Външният министър Антъни Блинкен подчерта, че Вашингтон „ще си сътрудничи“ с талибаните, ако те „изпълняват своите задължения“. Малък брой американски граждани – между 100 и 200 души – все още се намират в Афганистан, каза Блинкен и поясни, че САЩ правят опити да уредят тяхната евакуация и след края на официалната мисия.

Всичко започна на 11 септември 2001

Изтеглянето на последния американски самолет от Афганистан маркира края на 20-годишната им военна мисия в страната. САЩ и западните им съюзници навлязоха в Афганистан след терористичните удари от 11 септември 2001 година и прогониха управляващите по онова време талибани от властта, които бяха подсигурявали укритие на терористите от Ал Кайда.

Ситуацията в Афганистан обаче така и не се успокои, кървавият конфликт продължи десетилетия и се смята за „най-дългата война“ в американската история. През февруари 2020 правителството на Доналд Тръмп обеща на талибаните изтегляне до 1 май 2021 година. В замяна на това талибаните трябваше да прекратят контактите си с Ал Кайда, да не организират повече атентати срещу западните войски и да започнат преговори за мир с афганистанското правителство. Наследникът на Тръмп – Джо Байдън – обяви през април, че САЩ ще се изтеглят окончателно от страната към 11 септември – за 20-тата годишнина от терористичните удари от 2001 година. Датата за окончателното изтегляне впоследствие беше променена на 31.8.2021.

Бързата победа на талибаните

Още преди въпросната дата обаче талибаните превзеха страната и преди около две седмици триумфално влязоха в Кабул. Последваха драматични акции на евакуация от летището. Западните граждани и местните сътрудници на различни западни организации трябваше да бъдат изведени от страната. По време на тези акции бе извършен кървав самоубийствен атентат от привърженици на джихадистката милиция „Ислямска държава“, при който загинаха над 100 души, включително 13 американски войници. Американският президент Байдън стана обект на остри критики заради хаотичното изтегляне на военнослужещите, неочаквано бързото превземане на властта от талибаните, както и последвалите атентати. В понеделник вечерта Съветът за сигурност на ООН призова талибаните да дадат възможност на чуждестранните граждани „безопасно“ да напуснат Афганистан. Резолюцията бе подкрепена от 13 държави членки. Китай и Русия се въздържаха. Същевременно исканото от Франция създаване на „зона за сигурност“ в Кабул не бе прието от Съвета за сигурност.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: