От смъртта на Пабло Ескобар изминаха почти три десетилетия. Но неговите хипопотами все още се чувстват отлично в Колумбия. Те са се превърнали в атракция за туристите. Но и в проблем за местните. Вече са над 400.
Пабло Ескобар, един от най-известните накробарони в света, е имал една необичайна страст: обожавал е хипопотамите. В своята частна зоологическа градина навремето той отглежда четири хипопотама. Междувременно те са много повече, защото са се размножили - макар да са далеч от родината си Африка. И колкото и да им се радват едни, други изобщо не одобряват присъствието им. Рибарите се оплакват, че хипопотамите нападат лодките им. Други пък казват, че животните замърсяват водните басейни с екскрементите си и изобщо застрашават околната среда.
Някои са доволни, други - не
Доня Чавита само печели от присъствието на хипопотамите в река Магдалена в щата Меделин - тя организира туристически пътувания, които се радват на голям успех. Туристите искат да видят уникалните хипопотами в Колумбия, не в Африка. А в река Магзалена гигантските животни се чувстват като в рая - храна винаги се намира достатъчно, а врагове няма. Предполага се, че към момента хипопотамите са около 400 - при това постоянно се увеличават.
"Тук те наистина се чувстват добре - за разлика от Африка. Там ги преследват, а и не разполагат с толкова пространство. Затова са доволни и щастливи", посочва Доня Чавита. Рибарят Алваро Молина Перес обаче не е толкова въодушевен от присъствието на хипопотамите - заради тях хващал по-малко риба. А и атакували лодката му.
Как започва всичко
Цялата история започва преди 30 години - когато наркобаронът Пабло Ескобар решава да докара няколко от любимите си животни в своето ранчо. Впрочем, не става дума само за хипопотами - в частната му зоологическа градина имало и лъвове, и жирафи. Мафиотът е убит през 1993 година при опит да бъде арестуван. Четирите хипопотама обаче остават.
Днес на мястото на ранчото има тематичен парк, но хипопотамите постоянно нанасят щети, оплаква се Давид Ечевария от местната Агенция за околна среда. Опитали се да възпрат нашествието на хипопотамите с каменни зидове, но те успявали да ги прескочат. И изяждали всичко, което им се изпречи пред очите.
Властите се опасяват, че екскрементите на хипопотамите замърсяват водата. А това води до измиране на рибите, с които се хранят жеравите и кормораните. Предполага се освен това, че хипопотамите могат да излязат и извън района на река Магдалена и да навлязат навътре в страната. Така от няколко стотици хипопотама за две десетилетия може да станат няколко хиляди.
Какво би могло да се направи?
Според Давид Ечевария има две възможности - или да ги застрелят, или да ги стерилизират. Но второто би било много скъпо - самото упоявяне на животните е изключително трудно.
Доня Чавита се застъпва за запазването на екзотичните за Колумбия животни. Според нея, би трябвало да се намери някакъв по-лесен начин за тяхното стерилизиране. "Това не са само хипопотамите на Ескобар - това са си наши колумбийски животни и ние като колумбийци трябва да се погрижим за тях. Трябва да намерим алтернативи, за да се постигне равновесие с природата наоколо."
По непотвърдени данни, американски лаборатории били разработили междувременно средство за стерилизиране на хипопотамите - с имунизационна стрела. Просто и безшумно.