Отидете към основна версия

2 125 9

Германия: защо тези млади хора искат в политиката

  • германия-
  • избори-
  • ангела меркел

Водеща за тях е темата за опазването на климата, както и осигуряването на жилищна площ на поносими цени и достъпът до образование

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Германският Бундестаг изглежда стар: средната възраст на депутатите е около 50 години. Може би не за дълго: на предстоящите тази неделя избори се кандидатират необичайно много млади хора. Какво ги привлича в политиката?

Опазване на климата, Европа, дигитализация – младите хора демонстрират силен интерес към политиката и са толкова политически ангажирани, колкото отдавна не са били. Виждаме ги не само сред участниците в улични демонстрации, но и сред кандидатите за депутати в Бундестага. Никога преди сред тях не е имало толкова много млади хора под 30 години. В момента само 21 от 709 германски депутати са между 21 и 29 години. А ако вземем предвид техният дял сред населението, би трябвало младите хора да са представени с 63-ма депутати.

Какво обаче изобщо кара младите хора да се насочат към политиката? И кои са темите, на които те биха искали да наблегнат в Бундестага? Ето какво казват шестима от кандидатите.

Норийн Тийл, 18-годишна, от Партията на свободните демократи

Студентката по маркетинг е най-младата кандидатка за директен мандат в Германия. Но шансовете ѝ са ниски, тъй като се явява в берлинския район Лихтенберг, където след Обединението винаги е печелила или Партията на демократичния социализъм или Лявата партия. Въпреки това Тийл иска да опита.

"За мен е важно да покажа най-вече на младите хора, че политиката не е само за старите, и че тя може да бъде и друга", казва Тийл. Нейната голяма цел е подобряването на образователната политика, но се интересува не по-малко и от темата за психичното здраве. "Трябва да се погрижим в Германия да има повече терапевти, защото броят на психично болните расте. Темата е много важна за младите хора", казва тя.

Даниел Балди, 26-годишен, от Социалдемократическата партия

Той се интересува от политика от 10 години, седем от които е работил в местната власт. Сега учителят по история, религия и социални науки се е насочил към Бундестага, а мястото му в листите изглежда обещаващо.

"Нашето поколение е най-засегнатото от климатичните промени, но същевременно е поколение, което иска не само да критикува всичко, а и да предизвика промени. Това е моята мотивация", резюмира Балди.

Водеща за него е темата за опазването на климата, както и осигуряването на жилищна площ на поносими цени и достъпът до образование.

Вибке Винтер, 25-годишна, от Християндемократичния съюз

Тя е не само председателка на младежката организация на ХДС в Бремен, но и най-младата членка на председателския съвет на партията. Следва право в Хамбург и в Оксфорд, в момента пише докторската си работа. Основните ѝ ангажименти са свързани с опазването на климата и осигуряването на по-добро образование.

"В Бундестага има нужда от диверсификация, която само ще е от полза. Има нужда от повече млади хора, от повече жени, от повече хора с мигрантски произход. Самата аз ще се боря за по-бързото и по-широкото приложение на възобновяемите енергии. Бихме могли да спестим 85 процента от вредните емисии, ако използваме само чиста електроенергия."

Нике Славик, 27-годишна, от Зелената партия

Тя кандидатства за директен мандат в Леверкузен, където конкуренцията е силна. Но е включена и в листите, респективно би могла да се превърне в първата транссексуална личност в Бундестага. До момента е работила като научен сътрудник в Ландтага, а в Бундестага иска да влезе, тъй като и тя е на мнението, че там няма достатъчно млади хора.

"Често се водят дебати за пенсиите, но не и по темите, които интересуват младите хора – материалната база на училищата, дигитализацията, промените в климата. Като транссексуална личност аз искам да стана част от обществената промяна и да работя за премахването и реформирането на законите, които са дискриминационни спрямо 'различните'. Затова трябва да сме част от тази дискусия и да седим на масата като лично засегнати", казва тя.

Зара Къзълташ, 22-годишна, от Лявата партия

След получаването на бакалавърска степен по политически науки и английски, тя предпочита да стане депутатка, а не учителка. Започва с политическите си ангажименти още на 14-годишна възраст, в университета се присъединява към Лявата партия и трупа опит в управлението в Общинския съвет в Хайделберг.

"Политизирана съм от малка и не ми оставаше нищо друго, освен да се заема с политика. Баба ми и дядо ми са дошли тук като турски гастарбайтери, родителите ми също са работили много. Аз съм с мигрантски произход, покрай което се натъквам и на расизъм, и на сексизъм. Затова си помислих: или ще мрънкам заради всичко и ще чакам някой друг да направи нещо, или ще трябва самата аз да се заема. Ние, младите, искаме бъдеще за нас, за нашите деца и внуци. Затова е важно гласовете ни да бъдат чути – тъй като нашето представителство за момента не е достатъчно."

Ян Венцел Шмит, 29-годишен, от Алтернатива за Германия

Той решава да се захване с политика преди седем години, когато се ражда синът му. Става член на младежката организация на "Алтернатива за Германия" (АзГ) и през последните пет години е депутат в провинция Саксония-Анхалт.

"Ние, младите хора, имаме предимството, че най-дълго ще живеем на тази земя. Затова е логично заключението, че трябва да се заемем с политика, за да можем да участваме в определянето на бъдещето. Тази тенденция се наблюдава както вляво, така и вдясно, и това трябва принципно да се оцени положително. Проблемите на семействата за мен са на първо място – искам те да разполагат с достатъчно стимули. При това независимо дали става дума за хетеросексуални или за хомосексуални семейства. Важното е в Германия да се раждат повече деца и политиката да насърчава семействата. Това се постига, когато хората са убедени, че децата не са нито тежест, нито пречка за кариерата", казва Шмит.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: