Докато милиони руснаци тънат в мизерия, президентът на Руската федерация Владимир Путин е подарил на любовницата си имот в Монако за четири милиона долара. Това става ясно от разследването „Досиетата Пандора”, което разкри офшорните сметки на мнозина политически лидери и бизнесмени по света. То е най-мащабното разследване до момента, а автор е Международният консорциум на разследващите журналисти.
Стотици световни лидери, влиятелни политици, милиардери, известни личности, религиозни лидери и наркотрафиканти са укривали парите си в луксозни жилища, имоти на брега на морето, яхти и друго имущество през последния четвърт век, показва разследването, основано на почти 12 милиона документа. По-бедните нации търпят повече щети от трупането на богатство в данъчни убежища, защото то ощетява хазните им и ги лишава от средства за строеж и ремонт на пътища, училища и болници.
Разследването свързва руския президент Владимир Путин с недвижимо имущество в княжество Монако. Според руския разследващ сайт „Проект” и „Гардиън” през април 2003 г. жена на име Светлана Кривоногих се е сдобила с имот в Монако през офшорна компания. Това се е случило седмици, след като е родила момиче. Според журналистите в този период тя е имала връзка с руския президент. В момента на покупката имотът се е оценявал на близо четири милиона долара, предаде „Вашингтон поуст”.
„Гардиън” посочва, че през 2003 година Светлана Кривоногих (тогава на 28 години) се сдобива със суперлуксозен апартамент в „Монте Карло”. Благодарение на разследването „Досиетата Пандора” става ясно, че имотът е на тогава 28-годишната Светлана. Само в рамките на няколко години в този период никому неизвестната жена се сдобива с имоти в Санкт Петербург и Москва, както и други активи, оценени на 100 милиона долара. Как така момиче със скромен произход и израснала в общ апартамент, споделяйки кухнята с други семейства, забогатява толкова бързо и лесно? Тя е студентка по икономика и работи като чистачка в магазин. В края на 90-те години се появява и нейният мистериозен спонсор – Владимир Путин, понастоящем президент на РФ. Не е ясен точният характер на връзката им, но става ясно, че са близки. Те дори са пътували заедно на различни дестинации. През 2003 година тя ражда Луиза, която според „Проект” е дъщеря на Путин. Кремъл, разбира се, отрича да има каквато и да е връзка между президента и Светлана. Путин рядко коментира личния си живот.
„Досиетата Пандора” разкриват, че имената на много приближени на Кремъл олигарси също са част от документите. Тук става въпрос и за геополитика, защото принц Албер, принцът на Монако, поддържа добри отношения с Путин. Става ясно, че поне 46 руски олигарси използват офшорни компании, за да скрият мръсните си пари и да избегнат плащането на данъци. Международният консорциум за разследваща журналистика базира разследването си на над 12 милиона документа от 14 компании за финансови услуги, базирани в Панама, Белиз, Британските вирджински острови, Кипър, Сингапур и Швейцария – известни офшорни дестинации. По разследването са работили повече от 600 журналисти от 150 медии в продължение на две години.
Досиетата разкриват също, че чешкият премиер Андрей Бабиш не е декларирал собствеността си в офшорна компания, използвана за купуването на две вили в Южна Франция за над 14 млн. евро. Семейството на президента на Азербайджан Илхам Алиев е свързано от разследване на OCCRP с имотни сделки в Лондон на стойност близо 700 млн. долара. Сред другите държавни лидери, чиито имена се появяват в документите "Пандора", са бившият президент на Казахстан Нурсултан Назарбаев, премиерът на Пакистан Имран Хан, кралят на Йордания Абдула II, бившият британски премиер Тони Блеър. В документите има и данни за сделките на над 130 милиардери от Русия, САЩ, Турция и други държави. Прави впечатление, че сред хората с офшорни сметки са и финансисти с важни позиции: финансовите министри на Пакистан, Бразилия и Нидерландия, бивши финансови министри на Франция и Малта, включително и скандално известният бивш шеф на МВФ Доминик Строс-Кан. В Турция офшорни сметки е поддържал например големият строителен предприемач Ерман Илиджак, прославил се с един много оспорван строителен проект: президентския дворец на Ердоган, в който има цели 1150 стаи. Други известни лица от региона са президентът на Черна Гора Мило Джуканович и сръбският министър на финансите Синиша Мали.