Три предложения за приемане от ЕС на мерки за намаляване на мигрантския натиск върху средиземноморските страни внася Кипър на започващия днес Съвет на ЕС по вътрешни работи. Те са и от името на Малта, Гърция, Италия и Испания. За Никозия е особено важно искането към Европейската комисия да осигури контрол и наблюдение по разделителната „зелена линия” на острова, въпреки че тя не е външна граница на Евросъюза.
Петте средиземноморски държави искат успоредно с обсъжданията и до окончателното сключване на новия Европейски пакт за имиграцията и убежището да се приемат три конкретни мерки, които да облекчат достигналия „тревожни размери” мигрантски натиск върху тях.
Първото предложение е Европейската комисия да засили защитата на външните европейски граници, като за първи път официално се добавя и необходимостта от наблюдение на разделителната „зелена линия” в Кипър. Контролът върху нея е „най-сериозният проблем” за правителството в Никозия, според вътрешния министър Никос Нурис. Около 80% от незаконно влезлите в републиката са преминали през нея, след като са транспортирани с лодки от Турция до северния кипърски бряг.
Демаркационната „зелена линия” на острова не е външна граница на Евросъюза и затова Европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс няма правомощия за нея.
Средиземноморските страни настояват още Европейската комисия да сключи централизирано споразумение със считани за „безопасни” трети държави, откъдето пристигат мигрантите.
Третото общо предложение е да бъдат задействани всички механизми в рамките на Евросъюза, за да се увеличи максимално броят на връщанията в тези трети държави.