Силни викове на болка ехтят в гъстата гора по хърватско-босненската граница. Чуват се удари. Датата е 15 юни 2021. Петима млади мъже бягат през храсталаците и се хвърлят в Корана - граничната река между Хърватия и Босна и Херцеговина.
Преди това явно са преминали през шпалир от маскирани униформени лица, които си изкарват яда върху бегълците, преди да ги изтласкат по нелегален начин от Хърватия. Един от маскираните умело върти в ръка полицейската палка, с която удря хората, за да ги изблъска извън границата на ЕС. Лицето му е скрито под тъмния защитен шлем. На всеки няколко секунди край мъжа преминават чернокоси млади хора. Маскираният с отработени движения удря всеки от тях там, където завари - по гърба, краката, корема. "Изчезвайте в Босна", крещи един от маскираните към бегълците и сочи в тази посока с палката.
И ЕС плаща за тази операция?
Тези кадри се виждат на видео, заснето от екип на обществено-правната германска телевизия АРД. В продължение на 9 месеца разследващите журналисти на АРД са работили в сътрудничество с колеги от множество чуждестранни медии. Те са снимали под прикритие, разговаряли са със свидетели и са анализирали профили в социалните мрежи, за да проследят и документират нелегалното изтласкване на бежанци по хърватско-босненската граница. От тяхното разследване става ясно, че заповедите за нелегалните акции идват от Загреб - това потвърждават три независими един от друг източника от средите на хърватската полиция, пожелали да останат анонимни. Един от тях казва: "Знае се, че това е нелегално, но кой ли ще каже "не", като му е известно, че разпореждането идва от най-високо място - от правителството и от вътрешния министър Давор Божинич. Та нали ние ще излезем виновни, ако не изпълняваме нарежданията на правителството.".
Полицаите, които нелегално гонят бежанци от Хърватия, според разследващия екип, са част от т.нар. операция "Коридор", изпълнявана по хърватските граници с ЕС. В нея участват полицейски служители от цяла Хърватия. Един от активните членове на "Коридор" описва акциите им по следния начин: "Когато открием някъде мигранти, те обикновено лягат на земята от страх. Тогава полицай започва да ги налага подред с палката си по краката. Централата на полицията в Загреб решава после дали задържаните да бъдат откарани в участъка, да бъдат изтласкани зад границата в Босна или пък да им се даде възможност да подадат молби за убежище". Същият източник казва още, че на задържаните се отнемат личните вещи, като някои от предметите се изгарят на сметището. И действително, разследващият екип открива на сметището "Баре" в малкия хърватски град Дони Лапац, на около 20 км от границата с Босна и Херцеговина, остатъци от обгорели смартфони, гръцки СИМ-карти, опаковки от крем от Непал и една молба за убежище, издадена в Босна и Херцеговина. Операция "Коридор" се финансира отчасти и от ЕС. От 2014 до днес Брюксел е изплатил на Загреб близо 177 милиона евро за "миграционен мениджмънт". Еврокомисията твърди, че не е знаела за случаите, в които финансирана от ЕС полицейска екипировка е била използвана в нарушение на европейското право.
"Всичко ми взеха. Беше ужасно."
След нелегалното им изтласкване към река Корана, екипът от репортери застига мъжете, бити в гората - пакистанци и афганистанци. Всички те са мокри до кости, някои са боси, други имат на краката си само чорапи. Те показват раните си - дълги червени белези от удари по гърба, кървави рани по раменете и лактите. Единият от тях казва: "Всичко ми взеха - обувките, якето, парите, мобилния телефон - всичко, което притежавах. Беше просто ужасно - биха ни много жестоко. Нали виждате как изглеждат нашите гърбове и рамене!". Мигрантите попитали полицаите дали могат да подадат молба за убежище, но им било казано: ".".
Екип на "Лекари без граници" е лекувал общо 17 души, ранени при заснетото на видео нелегално изтласкване но бежанците отвъд хърватската граница. Сред тях има и шестима малолетни. "Документираните рани говорят за това, че са били използвани полицейски палки", казва Даниел Сонг и пояснява: "По раните си личи, че хората са били удряни по десет и повече пъти. Това е брутално насилие". По униформите на маскираните полицаи край река Корана няма никакви отличителни знаци. Но разследванията на АРД сочат, че биячите са от хърватската полиция. Репортерският екип сравнява техните палки, оръжия и облекло с официалните униформи и снаряжение на хърватската полиция, а в допълнение на това показва и видеото на седем действащи и бивши хърватски и босненски полицаи.
От техните думи става ясно, че маскираните очевидно са част от интервенционната хърватска полиция - поделения с по около 2000 членове, които действат по границата. Всичките 20 хърватски полицейски управления разполагат с подобни единици, а командването им се координира на национално равнище от Дирекцията на полицията в Загреб. Кадри, заснети с дронове край хърватския град Щурлич през май 2021, на които се виждат надписи на униформите "Интервентна полиция", сочат, че тези поделения участват в нелегалните изтласквания на бежанци. Хърватското вътрешно министерство обявява, че смята да разследва случая и бързо да изпрати свой експертен екип до границата. Ако се окажело, че става дума за хърватски полицаи, щяла да им се търси отговорност, обявява говорителка.
Автори: Андреа Беер, Сърджан Говедарица