Отидете към основна версия

2 522 30

Берлинската стена и молбите към "враговете"

  • берлин-
  • берлинска стена-
  • западен берлин

Градът е разделен град още от 1948-а година, но дълго време границата остава относително отворена и берлинчани редовно я преминават

Снимка: DW

Цигари, чорапи, химикалки: бележки с желани в ГДР дефицитни стоки често прелитали над Берлинската стена в западна посока. И жителите на Западен Берлин нерядко откликвали на молбите.

"Имаме 10 германски марки. Можете ли да ни купите цигари за тези пари?" - пишело на бележката, долетяла от Източен Берлин. А отговорът гласял: "Разпределяйте цигарите внимателно. И други искат да пушат, а ние за съжаление не сме капиталисти." Накрая било добавено: "Изгори това незабавно!".

Такива тайни послания нерядко нарушавали вътрешногерманската граница. За 60-та годишнина от построяването на Берлинската стена едноименната фондация разкри част от съдържанието на този вид тайна поща.

Когато копнежът е по-силен от риска

Берлин е разделен град още от 1948-а година, но дълго време границата остава относително отворена и берлинчани редовно я преминават: жителите на Западен Берлин пазаруват на изток по-евтин хляб и други продукти, а източноберлинчани ходят на работа в Западен Берлин, където заплатите са не само по-високи, но и в германски марки. Или просто се отбиват до най-близкото кино оттатък границата, за да гледат най-новия холивудски филм.

На 13-а август 1961-а година обаче започва строителството на Берлинската стена и всичко се променя за една нощ: границата е затворена, а контактите между жителите на двете части на града стават нежелани. Но архивите на фондация "Берлинската стена" съхраняват удивителни свидетелства за това как жители на Източен Берлин поемали огромен риск, за да продължат да контактуват със своя "идеологически враг" от запад.

Източногерманските граничари например хвърляли през бетонната ограда бележки с искания за неща, които не се намирали в Източен Берлин, или чието качество било по-лошо от това на запад. Тази търговия можела да им излезе много скъпо, но желанието да пушиш "Lucky Strike" вместо евтиния източногермански тютюн било по-силно.

Колекцията забранени послания от ГДР

Много от граничните служители се отнасяли нееднозначно към строителството на Стената, която трябвало да пазят, става ясно от портала Сhronik-der-mauer.de, на който са поместени записките. Съвсем не всички изпълнявали служебните си задължения от идеологически съображения - на някои поверявали охраната само поради това, че нямат роднини на Запад и е малко вероятно да избягат от ГДР. От другата страна на "Бернауер Щрасе", през която преминавала разделителната линия, били граничарите и жителите на Западен Берлин.

Цигарите са били една от най-търсените стоки, става ясно от публикации в пресата на ФРГ. Освен това в бележките, долитащи от изток през Стената, имало запитвания за вестници, транзистори, връзки за обувки или химикалки, които да могат да бъдат взети вечерта.

"Бихте ли могли да хвърлите чифт безшевни чорапи през Стената? При нас ги няма. Размер 9,5, не твърде светли. Благодаря предварително. Ваш приятел..."- имената и адресите на авторите на тези бележки не се посочват от съображения за сигурност.

Малките бележки, които казват много

Това, че тези послания са се запазили, е цяло чудо. По думите на Манфред Вихман от фондация "Берлинската стена", под чието ръководство е била събрана колекцията тайна поща, много от историческите свидетелства са били дарени от частни лица през последните години.

Тези няколко реда, написани набързо на хвърчащи листчета и хвърляни тайно през Стената, разкриват неизвестни до момента детайли за разделението на Германия и говорят за простичките желания на хората, живеещи в ГДР.

Порталът Chronik-der-mauer.de е създаден преди 20 години и е резултат от съвместната работа на Центъра "Лайбниц" за съвременна история на Германия, на Федералния център за гражданско образование и на "Дойчландрадио". От 2021-а година фондация "Берлинската стена" също сътрудничи с портала. Неговите страници на немски и английски език са един от най-изчерпателните източници на информация за Берлинската стена в интернет.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: