Отидете към основна версия

1 477 15

Анкара не е информирала Берлин и Париж, че ще обяви посланиците им за персона нон грата

  • турция-
  • посланици-
  • реджеп ердоган

Отношенията на Турция със западните ѝ съюзници са белязани от най-дълбоката им криза от началото на 19-годишното управление на Реджеп Ердоган, отбелязва Франс прес

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Властите в Берлин и Париж не са получавали официална информация от Турция по въпроса с намеренията на Анкара да обяви за персона нон грата посланиците на 10 западни държави, в това число на Германия и Франция.

Това обявиха представители на двете държави, цитирани от Ройтерс.

Очаква се по-късно днес правителството в Турция да официализира обявеното в събота решение на президента Реджеп Ердоган. То беше предизвикано от общата позиция на 10-те държави, които настояха за справедлив процес срещу турския активист Осман Кавала.

Вчера американският държавен департамент поиска обяснение за решението на турския президент. А председателят на Европарламента Давид Сасоли определи действията на Турция като авторитарна тенденция.

Отношенията на Турция със западните ѝ съюзници са белязани от най-дълбоката им криза от началото на 19-годишното управление на Реджеп Ердоган, отбелязва Франс прес.

В очакване на решението на турското правителство, днес дойдоха и реакциите от Берлин и Париж.

Германия обяви, че е в "тясно сътрудничество и консултиране със засегнатите от заплахите партньори" и отбеляза, че не е имало официално уведомление от турската страна. Говорителят на правителството в Берлин - Щефан Зайберт, обяви, че властите са загрижени и озадачени от коментарите на турския президент.

Ако Ердоган експулсира дипломатите, това няма да е в съответствие с близките двустранни отношения на двете страна и тяхното сътрудничество в рамките на НАТО, заяви Зайберт.

От френското външно министерство обявиха, че до момента страната не е получавала никаква официална информация от Турция по въпроса.

Кризата започна, след като посолствата в Турция на Съединените щати, Германия, Канада, Дания, Финландия, Франция, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия и Швеция се обявиха за освобождаването на Осман Кавала. В писмото на посланиците се посочва, че процесът срещу активиста хвърля сянка върху демокрацията, върховенството на закона и прозрачността в Турция.

А външното министерство на Турция определи позицията им като намеса в съдебната система на страната.

64-годишният активист и бизнесмен Кавала е в затвора вече четири години, без да има осъдителна присъда.

Той беше оневинен миналата година по обвиненията, свързани с антиправителствените протести през 2013 година в парка „Гези“ в Истанбул.

Оправдателната присъда беше отменена, а срещу него бяха повдигнати обвинения в шпионаж и опит да бъде свалено правителството по време на опита за преврат през 2016 година.

Ако сега бъде осъден, той може да получи доживотна присъда без право на обжалване.

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: