Ядат кожа, трева и хлебарки: човек трудно може да си представи какво изживяват тези хора. От месеци в Мадагаскар цари страшен глад. Над 1 милион души са застрашени от смърт, половината деца страдат от тежко недохранване.
Хората се опитват да черпят малко вода от една дълбока дупка. Изкопали са я в коритото на пресъхнала река. В южната част на Мадагаскар не е валяло кой знае откога, а вече шеста година валежите тук и без това са съвсем оскъдни. „Вече дни наред не сме се хранили. Нямаме никаква храна, нямаме пари, нямаме и какво да продадем. Децата ми плачат от глад", разказва една изтощена майка. А друга споделя, че вече от месеци храни трите си деца единствено с кактусови листа.
В Мадагаскар умират от глад
Южната част на тропическия остров край източните брегове на Африка продължава да се бори срещу най-тежката суша от 40 години насам. От тези региони се съобщава, че хора вече умират от глад, защото реколтата е изключително лоша вследствие от сушата. Правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“ излезе по този повод с позиция, в която се казва, че смъртоносният глад в Мадагаскар е първият случай на такава катастрофа, предизвикана от измененията в климата.
В южната част на острова живеят около 3,5 милиона души, които се препитават предимно от земеделие, животновъдство и риболов. Според правозащитниците, когато настъпи безводие, хората веднага започват да губят препитание и настъпва глад. Особено засегнати са жените и децата, част от които трябва да бягат от родните си места, за да могат изобщо да оцелеят. А 91% от хората там и без това вече живеят под границата на бедността.
Една трета от мадагаскарците страдат от недохранване, половината от всички мадагаскарски деца вече имат смущения в развитието заради постоянния глад. За да заситят глада си, хората ядат глина, кожа, корени, трева и листа, ядат дори хлебарки и скакалци. Повечето вече са разпродали цялото си имущество, за да могат да си купят някаква храна.
„Катастрофалната суша нарушава правото им на живот, на храна и вода“, казва Анелен Микус, експертка на „Амнести“ по климатичните въпроси. Според нейната организация в момента повече от милион мадагаскарци са заплашени от глад, защото последните научни изследвания показват, че климатичната ситуация едва ли ще се промени толкова бързо. Напротив: тъкмо в резултат от климатичните изменения температурите в южната част от Мадагаскар непрекъснато се покачват. Успоредно с това намаляват и валежите, което повишава опасността от нови засушавания. Наред с глобалното затопляне фатална роля играе и обезлесяването на острова, извършено още по време на френското колониално владичество.
Те са най-малко виновни за климатичните промени, а страдат най-много
Правозащитниците се обръщат към индустриалните страни с призива да се борят по-сериозно срещу глобалната климатична криза, за да се предотвратят по-нататъшни нарушения на основни човешки права. Според тях на предстоящата Климатична конференция в Глазгоу трябва да бъдат поставени амбициозни цели за намаляване на вредните емисии. Те смятат, че най-вече бедните страни, които страдат най-много от климатичните промени, трябва да получават специална и адекватна подкрепа. Още повече, че Мадагаскар например, който сега е толкова тежко засегнат от климатичните промени, произвежда едва 0,01% от световните вредни емисии.