Отидете към основна версия

3 663 31

"Третият път": неонацистите, които искат да бранят Германия от мигрантите

  • неонацисти-
  • германия-
  • мигранти-
  • протест-
  • третият път-
  • антисемитизъм-
  • расизъм-
  • десни екстремисти-
  • бежанци-
  • партия

Какво се знае за тази неонацистка партия?

Снимка: БГНЕС/ EPA

На 24-и октомври германската полиция разгони на границата с Полша група от над 50 въоръжени екстремисти, решени да попречат на нелегалните мигранти да влязат в страната. Агресивните мъже, от които полицията иззе сълзотворен газ, палки, щик и мачете, възприели призива, отправен от дясноекстремистката партия „Третият път". Тя е основа през септември 2013 година в Хайделберг и първоначално функционира като подразделение на ултрадясната Национално-демократичeска партия на Германия NPD. Основател на „Третият път" е Клаус Армстроф - бивш функционер на NPD, която напуснал по идеологически причини. От „Третият път" казват, че имат 700 члена в цяла Германия. Според експертите, сравнително малката численост на партията е съзнателно решение на нейното ръководство, за което политическата активност на „ядрото" е по-важна от размера на партията.

Нацистка идеология

Името на партията е свързано с представата на нейните членове за т.нар. „трети път" в германската политика. Първата точка от програмата на неонацистите гласи: „Цел на партията „Третият път" е създаването на германски социализъм, дистанциран както от капитализма, базиран на експлоатацията, така и от склонния към уравниловка комунизъм." Идеологията на „Третият път" е близка до нацистката, партията се обявява за национализация на ключовите отрасли на германската промишленост. При това „социализмът" в представите на десните екстремисти има черти на расизъм и от идеологическа гледна точка е близък до позициите на партията на Хитлер NSDAP. Така например, програмата на „Третият път" включва „безусловната подкрепа на многодетните семейства за предотвратяване на неизбежното угасване на германския народ", както и „съхранението и развитието на биологичната основа на германския народ".

Освен това неонацистите повдигат въпроса за законността на следвоенните граници на страната и настояват за „мирно възстановяване на Велика Германия в нейните първоначални граници". Както е отбелязано на сайта на Федералната централа за политическо образование, „идеологическото направление и самоопределението на партията „Третият път" се базират на антисемитизма и расизма, както и на стремежа да се установи обществен ред, ориентиран в съответствие с историческия националсоциализъм".

Стратегията и методите на неонацистите

Във Федералната служба за защита на конституцията отбелязват, че през последните години членовете на „Третият път" са направили много, за да започне партията да изглежда „професионално" и да има структура, съответстваща на германското изборно законодателство. През 2016 година на местните избори в провинция Райнланд-Пфалц партията получи 0,1 процента от гласовете, а на изборите за Европейски парламент през 2019 година - 0,0 процента. Тази година „Третият път" за първи път се яви на парламентарни избори.

По данни на Федералната служба за защита на конституцията, неонацистката партия има 20 разклонения на територията на Германия, членовете ѝ са особено активни в седем от федералните провинции, включително в Бранденбург, където е предприета и акцията на границата с Полша. Както изглежда, членовете на партията залагат на провокацията като основен метод на политическа борба. Преди изборите за Бундестаг тази година представители на „Третият път" разлепиха в Мюнхен и в други градове плакати с призива „Зелените да бъдат обесени". Впоследствие съдът постанови, че плакатите трябва да бъдат махнати.

„Третият път" като конспиратори

Представители на „Третият път" са участвали в демонстрации против правителствените мерки за борба срещу коронавируса в Германия и са разпространявали теории, омаловажаващи опасността от пандемията. В една от тези статии, публикувана на сайта на партията, се казва, че Международният валутен фонд и Европейската централна банка използват пандемията като предлог за изваждане на наличните пари от обращение, и че ръководителката на МВФ Кристин Лагард е с еврейски корени. През 2020-а година в редица германски градове партията „Третият път" беше организирала национални патрули за "защита на германците от чуждестранни престъпници".

Автори: Бен Найт, Елена Гункел

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: