Русия ще настоява нейните гори, атомни централи и водноелектрическа енергия да бъдат признати за „зелени“ проекти на срещата на върха на ООН за климата - COP26, която се провежда в Глазгоу. Това заяви министърът на околната среда на Русия Александър Козлов.
Представители на близо 200 държави се срещат в Шотландия в опит да ускорят усилията за борба с глобалното затопляне съгласно Парижкото споразумение от 2015 г. Ядрената и водноелектрическата енергия представляват около 40% от цялата електроенергия, произведена в Русия, а горите покриват около 50% от територията ѝ и това я прави страната с най-голямата горска площ в света.
„Трябва да има унифицирани стандарти и изисквания, и най-важното – верификация. Още един важен въпрос е и отношението към атомната и хидроенергетиката като „зелени“, заяви Козлов. По думите му около половината от годишния капацитет за усвояване на руските гори, или около 600 милиона тона CO2 еквивалент, се губи от пожари и изсичане, така че Москва удвоява финансирането до 200 милиона долара годишно за справяне с пожарите. Годишните нетни емисии на Русия сега са 1,6 милиарда CO2 еквивалент, около половината от тези през 90-те години на миналия век. Президентът Владимир Путин предвижда Русия да бъде въглеродно неутрална най-късно до 2060 година.