В средата на десетилетието Русия ще има действащ реактор от четвърто поколение на оловен топлоносител със затворен горивен цикъл. Това заяви генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов по време на конференцията за изменение на климата COP26 в Глазгоу. По думите му атомната енергия не може без иновации, над които работят най-добрите умове в Русия и света.
„Затвореният горивен цикъл без преувеличение ще ни позволи да увеличим стотици пъти суровинната база чрез рециклиране и многократно връщане в горивния цикъл на отработено ядрено гориво. Това е фундаментален пробив, когато отработеното гориво престава да бъде отпадък и отново става суровина за реакторите на бързи неутрони. Такъв проект се реализира в Северск“, каза Лихачов.
В Северск, Томска област, Русия развива проекта „Пробив“, който е без аналог в света и трябва да стане технологична платформа за атомна индустрия със затворен горивен цикъл. Той може да реши проблема с третирането и съхранението на отработеното ядрено гориво. Едно от направленията на проекта е изграждането на демонстрационен енергиен комплекс с реактор БРЕСТ-ОД-300, както и модул за преработка на облъчено гориво.