Отидете към основна версия

9 039 48

Германия се моли на САЩ

  • северен поток-2-
  • германия-
  • сащ-
  • санкции-
  • налагане

Не иска американците да налагат санкции на "Северен поток -2"

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Германското правителство призовава Конгреса на САЩ да не налага санкции на "Северен поток 2", тъй като ограниченията могат да отслабят доверието към САЩ. Това се посочва в секретен документ, който германското посолство във Вашингтон изпрати до депутатите. В неделя тя беше публикувана от портала Axios.

В документа се посочва, че Берлин е „решен да изпълни успешно“ постигнатите по-рано двустранни споразумения от 21 юли с цел „укрепване на енергийната сигурност на Украйна и Европа, както и предпазване на Русия от злоупотреба с газопровода за агресивни политически цели“. Според германската страна „санкциите на САЩ за „Северен поток - 2“ ще подкопаят ангажиментите, поети към Германия в съвместното изявление, ще отслабят доверието в правителството на САЩ и ще застрашат постигането на съвместно изявление, включително разпоредби за подкрепа за Украйна "

„В крайна сметка те (бел. ред. ограниченията) ще навредят на трансатлантическото единство“, казват авторите на документа от 19 ноември. Според тях „санкциите срещу съюзник на САЩ ще бъдат само победа за Путин“.

„Обезпокоени сме, че засилването на едностранните действия на Конгреса на САЩ ще подкопае съвместните усилия на САЩ и Германия и сериозно ще отслаби трансатлантическото единство по отношение на Русия“, се казва в документа. Според Берлин изпълнението на постигнатите през юли споразумения „е най-добрият начин за защита на интересите на Украйна“ и „гаранции, че Русия няма да използва енергийните ресурси като оръжие“. Германското правителство също така подчертава, че „Северен поток - 2“ в момента не представлява заплаха за Украйна, стига да е осигурен разумен транзит на газ“.

Освен това в документа се казва, че „покачването на цените на енергията е глобален феномен и не може да се дължи единствено на Русия“. "В момента Русия изпълнява всичките си задължения за доставки, включително споразумение с Украйна за транзит на газ, но можеше да направи повече. Последните изявления на Путин за увеличаване на доставките в европейските газови хранилища са стъпка в правилната посока", авторите от бележката към изявлението.

Документът също така описва стъпките, които Германия ще предприеме на национално ниво, включително „силни публични изявления“, осъждащи поведението на Русия. Германското правителство също ще „оцени [възможността] за ограничаване или, ако е необходимо, прекратяване на определени двустранни политически срещи или определени формати на сътрудничество с Русия“. Берлин ще "преразгледа възможните ограничения" за бъдещи руски проекти за изкопаеми горива.

На ниво ЕС Германия "е активно участва в процеса на идентифициране на опции за допълнителни ограничителни мерки", като подробности не се предоставят.

Блокиране от американската администрация на санкциите срещу газопровода

Както припомня Axios, старши съветникът по енергийната сигурност на Държавния департамент на САЩ Амос Хокстин се опитва да убеди демократите в Сената да блокират изменение на бюджета за отбрана на страната за следващата фискална година (която започна на 1 октомври), което ще наложи санкции на компаниите за участие в сертифицирането на тръбопровода.

"Нашият подход е повече от просто поддържане на алианса. Става дума за това да направим това, което ще бъде най-ефективно за защитата и поддържането на енергийната сигурност на Украйна", обясни източник от американското външно министерство. Интересите на Украйна не са предложение "или-или". Правим и двете по най-ефективния начин."

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: